Bebekler İçin Çorba Tarifleri

Bebekler İçin Çorba Tarifleri

Bebeklerin sağlıklı gelişimini için özenli bir bakım uygulamak gerekmektedir. Bu bakımı üç adımla ifade edilebilir: sevgi, beslenme ve temizlik. Bu üç adımın ebeveynler tarafından yerine getirilmesi sağlıklı bireylerin yetişmesini sağlayacaktır. Her biri de önem arz etmektedir. Biz beslenme adımını beraber inceleyeceğiz. Bebeklerde beslenme adımı doğum anından yaşlılık dönemine kadar dikkat edilmesi gereken bir adımdır. Nitekim sağlığın temelini doğru ve dengeli beslenme oluşturur. Yeni doğan bir çocuğa 6 ay yalnızca anne sütü verilmesi 6 ay sonrasının serbest olacağı anlamını taşımaz sonrasında da besleyici ve sağlıklı besinlerin tüketimini gerçekleştirmek gerekmektedir.

Bebekler İçin Besleyici Ek Gıdalar

Bebekler de ek gıda olarak bilinen besinler annelerin mevsimine uygun olarak hazırladığı çeşitli gıdaları içermektedir. 6 ay anne sütü ile beslenen bebeklere 6 aydan sonra bu çeşitli türde ek gıdalar verilebilmektedir. Peki, ek gıda nasıl hazırlanır? Ek gıdaların en çok tercih edileni ve bebekler üzerinde sağlıklı etki bırakanları mevsimine uygun sebzelerle hazırlanmış olan çorbalardır. Annelerin günlük olarak hazırlayabileceği çorbalar ile bebekler yetiştirebilmek mümkün olmaktadır.

Bebeklere Özel Hazırlanabilecek Çorbalar

Çorba, her yaş grubuna verilebilecek sağlıklı bir gıda olmaktadır. Tabii bunun bebekler üzerindeki etkisi daha fazla olabilmektedir. Mevsimini özel olarak seçilmiş sebzelerle yapılan çorba bebeğin sağlığına olumlu katkılarda bulunacaktır.

  • Sebze Çorbaları
  • Mercimek Çorbası
  • Yoğurtlu Çorba
  • Tarhana Çorbası gibi içerisinde çok çeşitli besini, vitamini barındıran çorbaları hazırlayarak bebeğin sağlıklı gelişimini sağlayabilirsiniz.

Bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken hazırlanacak olan ek gıdanın malzemelerinin mevsime uygun olmasıdır. Nitekim mevsimine uygun olmayan gıdaların besin değeri olmamakla beraber hormon içermesi sebebiyle sağlığı olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Bebekler İçin Sebze Çorbaları

Bebeklere en faydalı besinlerden olan sebzeler özel tarifler ile bebeklere ek gıda olarak verilebilmektedir. Bu gıdaların başında da sebze çorbaları gelmektedir. Çok çeşitli ve mevsimine uygun sebzelerle çorbalar pişirebilmek mümkündür.

  • Havuç Çorbası
  • Ispanak Çorbası
  • Brokoli Çorbası
  • Enginar Çorbası
  • Kabak Çorbası gibi daha pek çok sebze çorbası yapılabilmektedir.

Burada sizler için havuç çorbasının yapımından bahsedeceğiz, bilindiği gibi havucun çok sayıda faydası olmakla birlikte özellikle göz sağlığındaki etkileri yadsınamamaktadır.

Havuç Çorbası için ihtiyacımız olan malzemeler 1 adet havuç, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1,5 yemek kaşığı un, 2 ya da 3 yemek kaşığı yoğurt, 1 çay bardağı kadar şehriye, 1lt sıcak su, az tuz.

Yapılışına geçecek olursak, öncelikle zeytinyağı kaba alınır, biraz sonra şehriye ve ince rende ile rendelenmiş havuç eklenir ve karıştırılır. Diğer yandan un ve yoğurt farklı bir kapta karıştırılır ve kavrulan havuçlara eklenir. Birkaç karıştırmadan sonra su ve tuz eklenerek çorba pişmeye bırakılır.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Bebeklerde pişik neden olur ve nasıl iyileşir? başlıklı makalemizde bebeklerde pişik nedenleri, pişiğe zeytin yağı sürmek ve pişik önleme yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz veya paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 24 Aralık 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın