Bebeklerde pişik neden olur ve nasıl iyileşir?

BEBEKLERDE PİŞİK NEDEN OLUR? 

Bebekler doğdukları andan itibaren tuvalet eğitiminin verildiği döneme kadar olan süreçte popolarını kızarması çok normal bir durumdur. Çiş ve kakanın asitli bir yapısının olması bezden tene temas etmesi durumunda bebeklerin hassas cildi bu duruma reaksiyon gösterir.

Her bebeğin cildi aynı hassasiyeti taşımadığı için pişik sorunu tüm bebeklerde görülmeyebilir. Ancak uzun süre bezin değiştirilmediği durumlarda bebeklerin yüzde sekseni pişik sorunu yaşamaktadırlar.

Doktorlar pişiği, tahriş edici sebeplere bağlı olarak meydana gelen cilt iltihaplanması olarak tanımlamaktadır. Yani pişik nedir sorusuna verilecek cevap, bebeğin poposunun hava almaması nedeniyle oluşan sivilce şeklindeki iltihaplanmadır.

PİŞİK TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

   Bebeğin pişik olmaması için yapılması gereken en önemli şey bezin uzun süre bekletilmemesi ve sık sık değiştirilmesidir. Ekonomik nedenlerden dolayı sürekli bez değiştirmenin külfet olacağını düşünen ebeveynler olabilir. Temiz bir bez parçasını diğer çocuk bezinin üzerine koyarak sık sık bu bezi değiştirerek bebeğin pişik olmasını önleyebilirler.

 

 

Pişik oluşumuna sebep olan bir diğer faktör ise, bebeğin cildinin nemli kalmasıdır. Bez değiştirme sırasında kullanılan ıslak mendillerin oluşturduğu nem cildin tahriş olmasına sebebiyet verir. Islak mendil kullandıktan sonra mutlaka temiz bir bez ile cildi kurulamak gerekmektedir.

Bebek doğduğu andan itibaren hangi marka bezi kullanıyorsanız düzenli olarak aynı markayı kullanmalısınız. Sık sık bez markası değiştirmek bebeğin cildinin tahriş olmasının nedenleri arasındadır.

Bebeğin cildinin pişiğe karşı koruma kalkanı oluşturması için bez değiştirdikten sonra içeriğinde çinko oksit bulunan cildi yumuşatıcı özellikli pişik önleyici krem kullanılmalıdır. Düzenli olarak kullanılan krem pişiğin oluşumunu önleyecektir. Aynı etkiyi gösteren hakiki zeytinyağı kullanımı da pişik oluşumunu önlemede çok etkilidir. Ancak yara varsa zeytin yağı çocuğun poposunu yakabilir dikkatli olunmalıdır.

Bebek kaka yaptıktan sonra ıslak mendil ile temizlenmesinden ziyade kakalı bölgenin duru su ile yıkanması en doğru yöntemdir. Yıkadıktan sonra güzel bir şekilde kurulamaya özen gösterilmelidir.

Ek gıdaya geçen bebeklerin pişik olması daha kolaydır. Bebeğin beslenmesinde mandalina portakal gibi asitli gıdaların çok fazla verilmesi bebeğin pişik olmasını sağlayacaktır. Ayrıca antibiyotik kullanımı da pişiğin oluşmasında etkendir. Antibiyotik kullanımı esnasında mutlaka pişik önleyici krem kullanılmalıdır.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Emzirme Döneminde Kalsiyumun Önemi başlıklı makalemizde emzirme döneminde kalsiyum, hamilelikte kalsiyum ve kalsiyum eksikliği hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz veya paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 23 Ocak 2019

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Bebeklerde pişik neden olur ve nasıl iyileşir? (8 Yorum)

  1. Olabiliyor bazen mamanın içerisindeki maddelere karşı alerjik reaksiyon gelişebiliyor.

  2. Mamalar pişik yapıyor mu? Bazen farklı mama alıyoruz bebeğimin poposu hemen kızarıyor.

  3. Pişik olan bebeğimin bezinin markasını değiştirdik sorun çözüldü. Uygun fiyatlı markalarda sıvıyı emme problemi olduğundan pişiğe neden oluyor.

  4. Burada en çok dikkat etmeniz gereken alt değişiminden sonra bebeğin poposunun ıslak kalmaması.

  5. Zeytinyağı inanılmaz derecede bebeğin poposunu yakar, bir de yara oluştuysa kullanmayın ben kullandım bebeğim çok ağladı

  6. Ben de farkettim ne zaman bebeğimin altı ıslak kalsa pişik oluyor, nemli ortam olunca bakteri üremesi kolay oluyor.

  7. Benimde 2 aylık bebeğim var, altını hemen almazsam pişik oluyor, koruyucu kremleri de kullanıyorum ama sürekli altına bakıyorum paranoyak oldum sanki

  8. Benim bebeğimin poposunda nokta nokta sivilce gibi kızarıklar oluşmaya başladı, doktora sordum pişik olmadığını söyledi bir krem verdi hiç bir şeye faydası olmadı.