Bebeklerde reflü nedenleri ve tedavisi

BEBEKLERDE GÖRÜLEN REFLÜ 

Reflü denince akıllara yetişkin insanların yaşadığı mide yanması gelmektedir. Yetişkinler kadar bebeklerde en az 1 yaşına kadar reflü sıkıntısı çekmektedirler.

Yeni doğan bebeklerin beslenme sonrası kolaylıkla kusup kusmadıklarına dikkat ederek takip etmek gerekmektedir. Ufak bebeklerin genellikle bir çoğu annelerini emdikten sonra vücutlarına fazla gelen sütün bir kısmını ağız kenarlarından akıtırlar bu gayet doğal bir durumdur.

Aynı şekilde gaz sıkıntısı yaşamaları nedeniyle ağızdan bir miktar kusma gelmektedir. Bebeğiniz kolaylıkla ve çok sık aralıklarla kusuyor ise bu durumu dikkate almalısınız. Gün içerisinde kaç defa kustuğunu, anne sütünü aldıktan ne kadar zaman sonra kustuğu ve kusmanın miktarı bir yere not edilmelidir. Eğer bebeğiniz her defasında çok şiddetli kusuyorsa, iştahsız ve huysuzluk yapıyor ise en kısa sürede doktora götürüp gerekli tetkiklerin yapılarak uygun tedaviye başlanması gerekmektedir.

Bazı bebekler gayet sağlıklı olmalarına rağmen aşırı miktarda kusma belirtileri göstermektedirler. Yetişkin insanlarda yenilen yemek, yemek borusundan geçerek mideye ulaşır. Yemek borusunun en alt kısmında bulunan kaslar yemek mideye indikten sonra kapanır ve yemeğin tekrar mideden çıkarak ağıza gelmesini önler.

Bu durum bebeklerde farklıdır, çünkü yeni doğan bebeklerin yemek borusu ile mide arasında bulunan kasları 7 8 aylık oluncaya kadar çok zayıftır ve anne sütü aldıktan sonra kaslar yeteri kadar çalışıp kapanmadığı için bir miktar süt ağızdan dışarıya kusma olarak çıkmaktadır. Bu duruma bebeklerde reflü ya da fizyolojik geri kaçış denilmektedir.

Şayet bebeğinizin kilo alımı normal seyrediyor ise, kusmasına rağmen iştahlı bir şekilde anne sütünü alıyorsa, herhangi bir huysuzluk belirtileri göstermiyor ise evde alabileceğiniz basit tedbirlerle kusmasını azaltabilirsiniz.

BEBEKLERDE REFLÜ BELİRTİLERİNİ AZALTMAK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

* Bebeğin yatağının baş ucu kısmını yükseltmek gereklidir.

* Bebeğinizi sık sık ama azar azar emzirmek gerekmektedir.

* Emzirme yapıldıktan sonra bebeğin gazını çıkarmak için hemen bebeği kucaklamak doğru değildir. Emdikten 5 dakika sonra gazını çıkartmalısınız.

* Kesinlikle bebek emdikten sonra yüzüstü yatırılıp uyutulmamalı aksi halde uykusunda kusabilir ve nefes borusuna kusmuk kaçar hayatı tehlikeye girebilir.

Bebeklerde görülen reflü, 1 yaşına gelmeden kendiliğinden geçmektedir. Bazı bebeklerde reflü tedavisi uzun sürmektedir. Sürekli kusmadan kaynaklı olarak yemek borusunu tahriş eder ve bu durum bebeğin iştahını keser kilo almasını önler ve sürekli huzursuz olmasına neden olur. Ayrıca sürekli kusan bebeğin nefes borusuna anne sütü kaçabilir ve nefes borusu tahriş olacağından dolayı sık sık öksürmesine sebep olur.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Yeni doğan bebeklere hangi testler yapılır? başlıklı makalemizde bebek sağlık testleri ve doğumdan sonra yapılan testler hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz veya paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 20 Ocak 2019

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Bebeklerde reflü nedenleri ve tedavisi (6 Yorum)

  1. Bebek reflü mamalarını tavsiye ederim benim çocuğum kusuyordu reflü maması ile önledik.

  2. Bebeğimde reflü olduğunu söylediler, doktora gittik çok aşırı besleme dedi bende azar azar veriyorum şuan gayet iyi çocuk.

  3. Benim bebeğimde reflü olduğunu söyledi doktor ama ilaç vermedi kendiliğinden geçer dedi bebeklerin çoğunda oluyormuş mide kapağı gelişmediği için.

  4. Doktor reflü olduğunu söylemedi ama ben reflü yastığı kullandım çok rahat ediyoruz. Önceden bi bakıyorduk bebek kusmuş şimdi ise rahat.