Çocuklarda Bitlenme

Çocuklarda bitlenme neden olur?

Bitlenme sorunu her yerde her yaş grubunda oluşan insandan insana bulaşabilen bir sorundur. Bitlenme sorunu en çok saçlı deride görülür. Özellikle kalabalık ortamlarda okula giden çocuklarda daha çok görülür. Önce hayvandan insana sonrada insandan insana bulaşabilen  bir çeşit parazittir.

 

Bitler genellikle ense bölgesinde yoğunlaşarak kaşıntı yapar. Çıplak gözle görmek mümkündür. Bitler yumurtalarını saç kıllarına bırakarak burada sabit kalmalarını sağlarlar. Bitler tek tek bulunup temizlensede yumurtalar bir hafta içinde çatlayarak yeni yavruları ortaya çıkar.

Bitler yaşamak için insan kanından beslenirler. Kaşıntı,  bit kan emerken salgıladığı salyanın vücut tarafından reaksiyon göstermesidir. Yakın temasla bulaşabilecek bir parazittir. Bitler yassı vücudu olan, ayaklarındaki çengeller sayesinde saçlara sıkıca tutunan, ağızları delici ve emici yapıya sahip, kanatsız böceklerdir. Yapıları gereği kıllı bölgelerde barınırlar.

Bitler nasıl temizlenir?

Saçlı derideki bitleri temizlemek için bit şampuanları ve bit spreyleri kullanabilirsiniz. Şampuan kullanırken saçlar öncelikle normal şampuanla bir kez yıkanıp sonrada bit şampuanı ile köpürtülür ve en az 15 dakika bekledikten sonra sık tarakla bir taraftan durulanır bir taraftan yıkanır. Bu işlemi haftalık olarak tekrarlamak gerekir. Çünkü şampuanın etkisi sirkelere etkili olmaz. Bir hafta içinde yumurtada çıkan sirkeler için tekrar edilmesi daha faydalı olacaktır.

Bit spreyi kullanırken saçlar kuru olmalı ve sprey sıkıldıktan sonra saçlar tülbent ve benzeri bir örtü ile örtülmelidir. Bit spreyi gece yatmadan önce kullanılıp sabaha kadar bekletilmelidir. Sabah saçlar şampuan ile yıkanarak sık tarak ile durulanıp taranması gerekir. Bir hafta ara ile iki üç kez tekrarlanır. Gözlere temas ettirilmemelidir.

Bitlerden tamamen kurtulduktan sonra koruyucu olarak bit tokası veya erkekler için bit rozeti kullanılması uygun olacaktır. Özellikle okul çağındaki çocukların okula giderken bit tokası veya rozeti takılması bitin gelmesini büyük ölçüde önler. Bu tokalarda bitin sevmediği kafur kokusu  vardır. Bu koku çocuklar için rahatsız edici değildir.

Bitler saçlı deriden temizlendikten sonra evdeki yastıklar, yorgan ve diğer çamaşırlar dezenfektanlar yardımı ile iyice yıkanmalıdır. Elbiseler yıkanıp giyilmeli ev hijyeni sağlanmalıdır.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Bebeklerde pişik neden olur ve nasıl iyileşir? başlıklı makalemizde bebeklerde pişik nedenleri, pişiğe zeytin yağı sürmek ve pişik önleme yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz veya paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Ekim 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın