Emzirme Döneminde Kalsiyumun Önemi

Emzirme Döneminde Kalsiyum

Kemik ve diş gelişimini sağlayan önemli bir mineral olan kalsiyum her bireyde yeterli oranda bulunmalıdır. Anne, hamilelik dönemi itibariyle sahip olduğu kalsiyumu bebeğine vermektedir. Bu sebeple hamilelik döneminde kalsiyum takviyesinin yapılması gerekebilir.

Annenin vücudu bebeği beslerken, kalsiyum eksikliği annenin diş sağlığını, kaslarını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Özellikle kemik erimesinin önüne geçebilmek için annenin mutlaka kalsiyum alması gerekmektedir. Aynı durum emziren anneler için de geçerlidir. Anne sütü tüm kalsiyumu alarak bebeğe verirken anne de kalsiyum eksikliği oluşabilir. Bunun takviyesi önem arz etmektedir.

Kalsiyumun Anne ve Bebek Sağlığına Etkileri

Kalsiyum hem annede hem de bebekte yeterli oranda bulunması gereken bir mineraldir. Kalsiyum içeriği sayesinde diş sağlığı, kemiklerin güçlenmesi ve gelişmesi için oldukça önemlidir. Kalsiyum eksikliği yaşayan bir kadın kemik erimesi ve diş sağlığının bozulması gibi olumsuz durumlarla karşılaşabilir. Aynı durum bebekler için de geçerlidir. Bebek kaslarının gelişmesi, ağız ve diş sağlığının yerinde olması kalsiyumla mümkündür. Bebeklere kalsiyumun verilmesi de anne sütü ile mümkün olmaktadır. Sık sık emzirilen bir bebek yeterli oranda kalsiyumu alarak doğru bir şekilde beslenmiş olacaktır.

Emzirme Döneminde Kalsiyumun Önemi

Emzirme döneminde bebeğin kalsiyumu anne sütü ile sağlanır. Ancak annenin de bu esnada kalsiyum içeren besinleri tüketerek kalsiyum kayıplarını yerine koyması gerekmektedir. Bunun en iyi yolu da süt, yoğurt gibi kalsiyum içeren besinleri tüketmesi önemli. Doğru ve dengeli bir beslenme yöntemi ile kayıp yaşamadan hem annenin hem de bebeğin doğru beslenmesi mümkün olmaktadır. Peki, kalsiyumun eksikliği anneyi nasıl etkiler?

 • Diş çürümesine yol açar
 • Kemikler güçsüzleşir ve kemik erimesine neden olabilir.
 • Vücut güçsüzleşir, kamburluk gibi belirtiler ortaya çıkabilir.
 • Cilt en ufak bir deformasyondan etkilenebilir.
 • Boyun kısalmasına neden olur.

Bu gibi olumsuz durumların önüne geçmek için doğru beslenmek ve kalsiyum değerlerini belirli aralıklarla ölçtürmek gerekmektedir.  Doğru beslenme anneyi yalnızca fiziksel anlamda güçlendirmez, aynı zamanda psikolojik açıdan da olumlu etkileri bulunmaktadır. Bu anneyle birlikte bebeğini de etkileyecektir.

Kalsiyum İçeren Besinler

Kalsiyum sağlayacak olan besinler oldukça fazladır. Bu besinleri tüketerek anne ve bebeğin sağlığı düzene sokulabilir. Peki, kalsiyum alabilmek için hangi besinlerin tüketilmesi gerekmektedir?

 • Süt
 • Yoğurt
 • Peynir
 • Yumurta
 • Balık
 • Brokoli
 • Ispanak
 • Brokoli
 • İncir gibi besinler kalsiyum içeren besinler olarak anneye ve dolayısıyla da bebeklere fayda sağlayacaklardır.

Tüm bu besinlerin tüketilmesinin yanı sıra bazı besinlerden de uzak durmak önemli bir detaydır. Örneğin yemekten hemen sonra çay ya da kahve tüketilmemesi, tatlının çok fazla tüketilmemesi, ıspanakla yoğurt yenilmemesi gibi çeşitli önlemler almış olduğumuz yararlı besinlerin daha da faydalı olabilmesi için uygulanmalıdır.

 

 

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Bebek Bakımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar başlıklı makalemizde bebek bakımında dikkat, bebek bakımında yanlışlar ve bebek gelişimi hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz veya paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Aralık 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Emzirme Döneminde Kalsiyumun Önemi (2 Yorum)

 1. Kalsiyum ve d vitamini bir arada olanlardan aldım, kalsiyumun emiliminin güçlenmesi için d vitamini şart diyorlar.

 2. Emzirme döneminde aşırı kalsiyum almak böbrek taşına neden olabilir dikkatli olmak lazım.