Kolostrum Sütünün (Ağız Sütü) Bebeğe Faydaları

Ağız sütü nedir?

Kolostrum (ağız sütü), doğumdan sonra gelen ilk süttür. Bebeklerin bağışıklık sisteminin ve iç organlarının gelişmesi için oldukça önemlidir. Ağız sütü doğumdan sonra ortalama 3 gün gelir. Rengi krem ile sarı arasıdır. Yağ oranı düşüktür. Bağışıklık sistemini oluşturan antikor ve immunglobinleri oluşturur. İlk 3 gün bebeklerin ağız sütü ile beslenmesi sarılık hastalığını önler. Bunun yanısıra mide ve bağırsak hastalıkları ve bağırsaklarda gaz oluşumunu büyük ölçüde önler.

Ağız sütünün bebeğe faydaları

Ağız sütü yenidoğan bebeklerde bağışıklık sisteminin gelişmesi açısından önemlidir. Ağız sütünün içerisinde bulunan immungobinler bebeklerde bağışıklık sistemini oluşturur. Yeni doğan bebekler ağız sütü ile beslenmezse bağışıklık sistemleri daha düşük olur.

Ağız sütü yenidoğan bebeklerin sarılık olma riskini azaltır.

Yenidoğan bebeklerin sindirim sistemi gelişmemiş olduğundan ağız sütü ile beslenirler ve sindirimde zorluk çekmezler. Ağız sütü aynı zamanda sindirim sisteminin gelişmesini sağlar. Bebeklerin ilk dışkısının daha rahat çıkmasını sağlar ve olası bağırsak gazı problemini önler.

İleri yaşlarda meydana gelecek olan bağışıklık sistemi hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Alerji, MS, romatizma gibi kişinin kendi bağışıklık sisteminin neden olduğu hastalıkların görülme olasılığı azalır.

Grip, soğuk algınlığı ve öksürük gibi bakteri ve virüs kaynaklı hastalıkları önler.

Ağız sütü ileri yaşlarda meydana gelebilecek reflü, gastrit ve helikobaker pylori gibi mide rahatsızlıklarını önler.

Ağız sütü alan bebeklerin beyin ve sinir sistemi daha sağlıklı bir şekilde gelişir.

Ağız sütünün bebek tarafından emilmesi anne sütünün oluşumuna etkili olur. Ağız sütünden sonra gelen anne sütünün miktarını artırır.

Bebeğe ilk olarak ağız sütü verilemesi bağırsak fonksiyonlarının daha rahat bir şekilde çalışmasını sağlar.

 

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Bebeklerde pişik neden olur ve nasıl iyileşir? başlıklı makalemizde bebeklerde pişik nedenleri, pişiğe zeytin yağı sürmek ve pişik önleme yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz veya paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Kolostrum Sütünün (Ağız Sütü) Bebeğe Faydaları (1 Yorum)

  1. ağız sütünün gerçekten bebeğe çok faydası var. en önemliside hastalıklara karşı koruyucu özelliği olması