Laktazm Damla Nedir? Ne İşe Yarar?

Laktoz intoleransı nedir?

Laktoz intoleransı, sütte bulunan süt şekeri yani laktozun bağırsaklarda çözünmesi için gerekli olan laktaz enziminin bulunmamasıdır. Laktaz enzimi süt şekerinin vücuda emilmesini   sağlar. Laktoz intoleransı olan çocuklarda veya yetişkinlerde süt yada süt ürünleri ile beslenildikten yaklaşık 30 dakika sonra ağrı, şişkinlik ve gaz sancısı oluşur. Laktoz intoleransı çoğunlukla bebeklerde ve yaşlılarda görülür.

Laktazm damla

Laktazm damla laktaz enzimi içerir ve   süt şekeri laktozun vücuda emilmesini sağlar. Özellikle bebeklerde anne sütünde bulunan laktozun sindirimi için gereklidir. Yenidoğan bebeklerde bağırsaklar tarafından laktaz enzimi üretilmediğinde veya az üretildiğinde anne sütündeki laktoz sindirim esnasında sancı ve gaz oluşumuna neden olabilir. Laktazm damla sayesinde anne sütünde bulunan laktozun sindirimi kolaylaşır. Bu sayede gaz ve sancı oluşmaz. 

Laktazm damla nasıl kullanılır?

Laktazm damla bebekler emzirilmeden önce 4 damla ağızdan damlatılır. Biberonla besleniyor ise 125 ml’lik biberonlara 2 damla, 250 ml’lik biberonlara 4 damla ve beslenmeden önce yine ağızdan 2 damla verilmelidir.

Yetişkinlerde ise süt içmeden önce 4 damla ağızdan damlatılmalı veya sütun içerisine 4 damla katılmalıdır.

Laktazm damla açılmadan önce veya açıldıktan sonra buzdolabında saklanmalıdır. Buzdolabının derecesi 2 ile 5 arasında olmalıdır.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Lactamil Sütlü İçecek Nedir? başlıklı makalemizde Anne sütü, İştah ve kilo hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz veya paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın