Prematüre Bebek ve Anne Bakımı

Prematüre Bebek

Erken doğan ve bu doğumu 37. Haftaya denk gelen bebekler prematüre bebek olarak adlandırılır. Bu bebekler zamanında doğan bebeklerden daha hassas olmaktadır. Nedeni ise anne karnındaki gelişim sürecini tamamlamamış olmasıdır.

Nitekim sağlıklı bir bebeğin 40 hafta boyunca anne karnında kalması ve tüm gelişim evrelerini tamamlamış olması gerekir. Aksi halde erken doğumun gerçekleşmesi bebeği hassaslaştıracak ve olası etkenlere karşı savunmasız bırakacaktır. Ancak doğru bir bakım ile bebeğin gelişimini dışarıda, küvöz ortamında da sağlayabilmek mümkün olmaktadır.

 

Prematüre Bebeklere Doğru Bakım Nasıl Yapılır?

 

Dünyaya gözlerini erken açmış olan bebekler dünyanın çevresel faktörlerinden daha çabuk etkilenmektedir. Bu sebeple bebeğin doktor gözetiminde olması gerekmektedir. Özellikle küvözde kalacaklarından bakımları en iyi şekilde, hastane ortamında sağlanacaktır.

Küvözde kalma süresi bebeğin gelişimine göre değişiklik göstermektedir. Gelişim süreci ne kadar iyi olursa bebek küvözden o kadar çabuk çıkarılır. Tabii bakımının küvöz sonrasında da en iyi şekilde sağlanması gerekecektir. Anneler en hassas şekilde bakımı sağlamalıdır.

 

 

 • Temiz ve ütülü kıyafetler giydirmek
 • Sık sık emzirmek
 • Vücut ısısını dengede tutmak
 • Doktor kontrolünde tutmak bebek için küvöz dönemi sonrası yapılacakları oluşturmaktadır.

Tüm bunların en iyi şekilde yerine getirilmesi bebeğin sağlıklı ve hızlı gelişmesini sağlamaktadır.

 

Erken Doğum Yapan Annelerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Erken doğum yapan anne hem beslenmeye hem bakıma hem de psikolojik desteğe ihtiyaç duymaktadır. Anne bebeği için gösterdiği ve göstereceği özeni kendisi için de göstermelidir. Gerek kişisel bakımına gerekse beslenmesine dikkat etmelidir. Beslenmesini sağlarken faydalı gıdalar tüketmelidir. Özellikle bebek annenin vitaminlerini süt aracılığıyla aldığından anne kendine ek takviyeler yapmalıdır. Özellikle kalsiyum eksikliği yaşayan anneler kalsiyum içeren ürünler tüketerek eksikliği tamamlamalıdır.

 

Anneler doğum sonrasında,

 • Sebze ve meyve tüketmeli
 • Süt, yoğurt, peynir gibi kalsiyum içeren besinleri tüketmeli
 • Tatlı yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmalı
 • Sigara ve alkol tüketmemeli
 • Soğuk almamaya dikkat etmelidir.

Bunların yerine getirilmesi halinde anne herhangi bir sorun yaşamayacaktır. Bebekte olduğu gibi annede de doktor takibi yapılmalıdır.

 

Erken Doğumun Anne Psikolojisine Etkileri

Erken doğum yapan anne, bebeği için duyduğu endişe ve lohusalık dönemi sebebiyle oldukça hassas olmakta ve etkilenmeye, olumsuz düşünmeye açık olmaktadır. Özellikle bebeğini küvöz ortamında bırakmak zorunda kalması, onu kucağına alıp emzirememesi anne psikolojisini olumsuz bir şekilde etkileyebilmektedir.

Bu ve bu gibi sebeplerden ötürü anneye moral verilmeli, ona psikolojik destekte bulunulmalıdır. Bu sayede sürece daha çabuk alışabilmekte ve özellikle lohusalık dönemini sorunsuz geçirebilmektedir. Bu durumu atlatmak biraz da anne çevresinde bulunan yakın akraba ve arkadaşlar en önemlisi de ilgili bir eş ile mümkün olabilmektedir. Nitekim sevgi ve ilgi en iyi ilaç olmaktadır.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Bebeklerde pişik neden olur ve nasıl iyileşir? başlıklı makalemizde bebeklerde pişik nedenleri, pişiğe zeytin yağı sürmek ve pişik önleme yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz veya paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Aralık 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Prematüre Bebek ve Anne Bakımı (2 Yorum)

 1. Çok zor olsa gerek canının bir parçasını küvözde bırakıp gitmek, Allah kimseye göstermesin.

 2. Canlarım benim yaa, küçücük bedeniyle dünyaya geliyorlar aileleri çok zor durumda kalıyor, anne psikolojisi bozuluyor, inşallah bütün bebekler sağlığına sıhhatine kavuşur.