Relactaz damla nedir? Ne işe yarar?

relactaz-damla

Relactaz damla

Relactaz damla, laktaz enzimi içeren anne sütündeki laktozun yani süt şekerinin vücuda sindirilmesini sağlayan sıvı takviye edici bir gıdadır.

Bebekler için anne sütünün önemi büyüktür. Bu nedenle ilk 6 ay anne sütü önerilmektedir. Anne sütünde bulunan laktoz bebeklerin bağırsaklarında laktaz enzimi eksikliğine bağlı gaz ve sancısı oluşturur.

Bebeklerde doğumdan itibaren gelişimine devam eden bağırsak florası ilk aylarda anne sütünde bulunan laktozun sindirilmesini başaramayabilir. Bu durum bağırsak florasının daha fazla bakteriye ihtiyaç duyarak çalışmasına neden olur. Bakterilerin çalışması sırasında ortaya çıkardıkları hava baloncukları bebeklerde gaz oluşmasına neden olur. Böylece her emzirme sonrasında bebeklerde sindirim güçlüğüne bağlı gaz sancısı oluşabilir.

Laktaz nedir?

Laktaz, süt ürünlerinde bulunan süt şekerinin vücuda sindirilmesini sağlayan bağırsak enzimidir. Süt ve süt ürünlerinde bulunan laktozun sindirilmesi için, bağırsaklarda yeterli laktaz üretimi olmadığında laktoz intoleransı ortaya çıkar. Laktoz intoleransı esnasında mide krampları, şişkinlik, gaz ve diyare oluşur. Laktoz intoleransı bebeklerde fazla görülse de yetişkinlerde de oluşabilir. Özellikle yaşlılarda süt içtikten sonra ağrı ve şişkinlik oluşması laktoz intoleransı yani laktaz enzimi eksikliğinin bir örneği olabilir.

Laktaz enzimini ince bağırsak salgılar. Süt ürünlerinde bulunan laktozun glukoz ve galaktoza parçalayarak vücuda emilmesini sağlar. Laktaz enzimi eksikliğinin olduğunda laktoz bağırsaklarda ilerleyerek sindirim güçlüğü ve beraberinde gaz ve şişkinlik oluşturur.

Relactaz damla nasıl kullanılır?

Relactaz damla doğumdan itibaren kullanılabilmektedir. Her beslenme öncesinde veya biberonla besleniyor ise biberon içerisine 8 damla katılabilir. Sadece süt, süt ürünleri ve anne sütüne eşdeğer mamalar bebeklere verilirken kullanılır. Diğer besinlerde kullanılması gerekmez. İlk 6 ay sadece anne sütü önerildiğinden 6 ay boyunca kullanılabilir. 6. ay sonrasında bebeklerin sindirim sistemi yeterlilik gösterir ve gaz oluşumu azalır.

Relactaz damla açıldıktan itibaren en geç 1 ay içerisinde tüketilmelidir. Bu süre içerisinde serin ve güneş görmeyen ortamlarda saklanmalıdır.

Relactaz damla yan etkileri

Relactaz damla içeriğindeki laktaz enzimi ince bağırsaklarda üretilen laktaz enzimi ile aynı etkiye sahiptir. FDA tarafından önerilen ve ilaç olarak görülmeyen bir üründür. Bu nedenle herhangi bir yan etkisi belirtilmemiştir.

 

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Bebeklerde Ek Gıdaya Başlama başlıklı makalemizde 6 ay sonunda beslenme, bebek beslenmesi ve bebeklerde mide hacmi hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz ne varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Ocak 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Relactaz damla nedir? Ne işe yarar? (5 Yorum)

  1. Merhaba, günde 64 damlaya kadar kullanılabiliyor, eğer çok sık emziriyorsanız doktorunuz bu yüzden 4 damla önermiş olabilir.

  2. Merhaba ben daha dün sabahtan itibaren kullanmaya başladım 56 günlük bebeğim var 8 damla yazıyor açıklamada ama bizim doktor 4 damla dedi etkisi olurmu yada fazlası zarar mı olur

  3. Bebekler günün yarısından çoğunu uyku ile geçirirler, gaz nedeniyle uyuyamayan bebek şimdi rahat uyuyor.

  4. 2 aylık bebeğimizin laktoz şekerini sindirememesinden dolayı doktorun yazdığı relactaziyi kullanmaya başladık fakat bebegimiz aşırı uykucu olmaya başladı zor uyandiriyoruz acaba yan etkimi yapıyor.