Yeni doğan bebeklere hangi testler yapılır?

YENİ DOĞAN BEBEKLERE HANGİ TESTLER YAPILIR?

Dünyaya yeni gelmiş bebeklere, sağlıklı olup olmadıklarını tespit etmek için bazı testler yapılmaktadır. Yapılan bu testler sayesinde bebekte doğuştan gelen hastalıklar erkenden tespit edilerek gerekli tedaviler uygulanır.

Erken teşhis edilen hastalıkların tedavi edilmesi de bir o kadar kolay olmaktadır. Bebekleri geleceğe daha sağlıklı hazırlamak için yapılması gereken testler, ihmal edilmeden yapılması önem teşkil eder.

TOPUKTAN KAN ALMA

Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde yeni doğmuş bebeklerden hastaneden çıkmadan önce bir damla kadar kan alınmaktadır. Alınan bu kan Gutrie diye adlandırılan bir kağıt üzerine aktarılır.

Bebekten kan almak için ayak topuğunun altını tercih edilir çünkü ayak topuğundan kan almak oldukça kolay bir işlemdir. Alınan bu kan örneği ile bebekte ortaya çıkabilecek iki hastalığın belirtileri araştırılır. Bu hastalıklardan biri tiroid diğeri ise zeka geriliği olup olmayacağıdır. Bu test sayesinde doğuştan oluşabilen hastalıkların önüne geçerek tedavileri mümkün olmaktadır.
KAN ŞEKERİ TESTİ
Yeni doğan bebeklere yapılan bir diğer test, kan şekeri testidir. Genellikle doğumdan sonra kan şekerleri düşmektedir. Hemen annenin bebeği emzirmesi sağlanır ve düşen kan şekeri normal seviyeye gelir. Eğer anne hamilelik süresinde yeterli beslenmemiş ise, annede şeker hastalığı mevcut ise ve bebeğin kan şekeri, anne sütünü emmesine rağmen normal seviyeye çıkmıyorsa bebeğe şeker testi yapılır ve gerekli tedavi uygulanır.
HEMATOKRİT TESTİ
Genellikle bebekler doğdukları zaman pembe renkte olur. Eğer bebeğin ten rengi koyu ise doktor hemen hematokrit testi yapılmasını ister. İkiz doğumlarda bebeklerin ten renkleri koyuluk gösterebilir aynı şekilde kilolu bebekler de aynı sorunla karşı karşıya kalabiliyor. Bir de tiroid hormonu az çalışan bebeklerin ten rengi koyu olduğu için yapılan hematokrit testlerinin sonucu genellikle yüksek çıkmaktadır. Bebeğe tiroid teşhisi konulursa uzun süreli ilaç kullanımı söz konusu olacaktır.
KALÇA ÇIKIKLIĞI TESTİ
Bebeklerde kalça çıkıklığının olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır. 1 yaşına gelinceye kadar düzenli olarak kontrollerin yapılması muhakkak önem taşır. Bebek 3 aylık oluncaya kadar bu kontrol ultrason ile yapılır. 3 ayı dolduran bebekler ise röntgen cihazı ile kalça çıkıklığı kontrol edilir.
İŞİTME TESTİ
Bebeklerin yüzde sekseni normal işitme yetisi ile dünyaya gelirler. Yüzde yirmilik kısmında ise ya tamamen duyma yetisinin olmaması da geçici sağırlık durumu yaşanmaktadır. Bebekler üç aylarını doldurmadan mutlaka işitme testini yatırılması gerekiyor erken tedavi için erken teşhis çok önemlidir.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Bebeklerde pişik neden olur ve nasıl iyileşir? başlıklı makalemizde bebeklerde pişik nedenleri, pişiğe zeytin yağı sürmek ve pişik önleme yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz veya paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 14 Ocak 2019

Konu hakkında yorumunuzu yazın