Anneler İçin Lohusa Dönemi Çocuk Bakımı

Anneler İçin Lohusa Dönemi Çocuk Bakımı

Annenin bebeğini 9 ay karnında taşımasından sonra bebeğin dünyaya gelmesi ile başlayan 40 günlük zorlu anne-bebek alışma- bakım sürecinin adına ‘’lohusalık’’ diyoruz. Bu süreçte hem bebeğin yeni hayatına alışması hem de lohusa annenin doğumdan sonra fiziksel ve sosyal olarak kendini iyi hissetmesi için desteğe ihtiyacı vardır.

Yeni Doğan Bakımı

Bebek her gün yıkanmalıdır. Göbeği düşene kadar banyodan sonra dikkatli kurutulmalı ve göbeğin mikrop kapmaması için temiz tutulmalı, üstü kapatılmamalı ve göbek bağının bezin altında kalmamasına dikkat edilmelidir.

Anne, süt salınımını arttırmak için her yarım saatte bir emzirmelidir. Bebek ne kadar çok emerse anne sütü o kadar artar. Bebek her emzirmeden sonra uygun pozisyonda tutularak gazı çıkartılır. Anne sütü ile beslenen bebeğe ilk 6 ay hiçbir ek gıda ve sıvı verilmemelidir. Sadece dışarıdan takviye olarak D vitamini verilebilir.

Bebekler sırtüstü pozisyonda yatırılmamalı (kusarak boğulma riski ihtimalinden), yan olarak yatırılmalı ve sağlı-sollu sürekli pozisyonları değiştirilmelidir. Yüzü tülbent vs. ile örtülmemelidir.

Bebekler doğduktan sonra Aile sağlığı çocuk merkezinde topuk kanı alınarak, büyüme ve zekâ geriliğine yol açan bir hastalık var mı teşhis edilir. Bebeklerde bağışıklık sistemi gelişmediği için düzenli sağlık kontrollerine götürüp aşılarının yaptırılması gerekmektedir.

Pişik

Bebek pişik olduğunda altı sık sık değiştirilip, yıkanmalı ve havalandırılmalıdır. Pudra, ıslak mendil vs. kullanılmamalıdır.

Konak

Bebeğin saçında konak olabilir, bu durumda başına badem yağı sürülüp biraz beklemeli ve banyo yapılırken tarak ile konaklar tarağın ucuna gelecek şekilde dikkatli olarak taranmalıdır. Bu işlem konak bitene kadar devam etmelidir.

Pamukçuk

Bebeğin ağızında pamukçuk olabilir, bunun için nemli yumuşak temiz bir bezle dilini ve ağızının içini silebilirsiniz ya da hekiminize danışarak damla kullanabilirsiniz.

blank

Çapak

Bebeğinizin gözünde çapaklanma olabilir, bu durumda temiz bir bez kaynayıp ılıtılmış suyun içine batırıp sıkarak bebeğinizin gözünü içten dışa doğru silebilirsiniz.

Gaz

Bebeğinizin gazı olabilir. Bunun içinde ılık banyo yapılabilir, karnına ve ayaklarına sıcak uygulama yapılabilir.

Sarılık

Bebeklerde sık görülenlerden biri de sarılıktır. Bunun için bebeğinizin cildi, tırnakları, gözbebeklerini iyi gözlemleyin. Böyle bir durumda sık aralıklarla emzirin, gerekirse bir hekime gösterin.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Temmuz 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Anneler İçin Lohusa Dönemi Çocuk Bakımı (1 Yorum)

  1. yenidoğan bebeğin cildi hassas olduğu için her önüne gelen krem yağ vb şeyleri kullanmamak lazım. “aman bebeğim pişik olacak krem süreyim” “bebeğimin cildi kuruyacak nemlendirici süreyim” çok yanlış bence doktora gidiyorsun onlarda bir dünya koruyucu krem losyon yazıyor zaten piyasada bu tür ürünler gittikçe çoğalıyor.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740