Antibiyogram Nedir? Nasıl Yapılır?

Antibiyogram nedir?

Antibiyogram, insan vücudunda bakterilerin oluşturduğu enfeksiyondan alınan örneğin incelenmesi sonucunda hangi antibiyotiğin kullanılacağına karar verme işlemidir. Bakteriler sürekli değişime uğrar ve bazı antibiyotiklere karşı direnç kazanır. Her enfeksiyonda kullanılan antibiyotikler bakterilerin direnç kazanmasına neden olur ve bir daha ki enfeksiyonda daha etkili bir antibiyotik kullanmak zorunda kalınır.

Antibiyogram testi ile bakterilerin dirençli olduğu antibiyotikler tespit edilir ve uygun antibiyotik belirlendikten sonra tedaviye başlanır. Antibiyogram testi sayesinde hasta kendisine iyi gelmeyecek antibiyotikleri kullanmaktan kurtulmuş olur.

Doktor tavsiyesi haricinde antibiyotik kullanmayın!

antibiyogram kültür

Doktor tavsiyesi haricinde antibiyotik kullanılması halinde vücuttaki  bakteriler antibiyotiğe karşı direnç kazanmış olur. Bakterilerin antibiyotiğe karşı direnç kazanması halinde bir sonraki  enfeksiyonlarda daha yüksek dozda antibiyotik kullanılmasına neden olur. Bu nedenle doktor tavsiyesi haricinde antibiyotik kullanılmamalıdır.

Antibiyogram testi nasıl yapılır?

Antibiyogram testi hastadan alınan örneklerin laboratuvarda incelenmesidir. Laboratuvarda yapılan bu işleme kültür denilmektedir. Hastanın enfeksiyon bölgesinden alınan bakteriler laboratuvarda çoğaltılır. Bu işlemden sonra antibiyogram diskine bakteriler yayılır. Diskin içine farklı antibiyotik çeşitlerini barındıran kağıtlar konulur. Bakteriler kağıttan ne kadar uzaklaşırsa, o antibiyotik bakterilere karşı daha etkili olduğu kanıtlanmış olur.

Antibiyogram sayesinde kişiye faydalı olacak ilaç yani antibiyotik belirlenmiş olur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 26 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Antibiyogram Nedir? Nasıl Yapılır? (2 Yorum)

  1. kullandığımız antibiyotiklerin hepsi bu test yapılmadan veriliyor boşuna kullanıyoruz gibi

  2. aslında antibiyotik kulanacak olan her hastaya yapılması gerekli çok önemli


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740