Antidepresan ilaçlar kilo yapar mı?

antidepresan-ilaclar

ANTİDEPRESAN İLAÇLAR

Antidepresanlar kişide ki ruhsal bozukluğun tedavisinde doktorlar tarafından önerilen ilaçlardır. Bu ilaçların belirli bir yan etkileri bulunmakta ve doktor tavsiyesi dışında kilo almak veya kilo vermek için kesinlikle kullanılmaz. Çünkü bağımlılık yapabilen ve bırakılması zor ilaçlardır.

Antidepresan ilaçlar günümüzde en fazla tüketilen ilaç kategorisinde yer almaktadır. Bazı antidepresan ilaçlar kilo aldırır iken bazıları ise tam aksine kilo verdirmektedir.

Doktorlar hastaya antidepresan ilaç önerirken kilo aldırması veya aldırmaması konusunda bilgi vermeyebilir. O anda doktorun tek düşündüğü hastayı girmiş olduğu ruhsal bozukluktan kurtarmaktır. Doktora kilo aldırmayan antidepresan ilaç önermesini isteyemeyiz çünkü tedaviye uygun ilacı kullanmak en doğrusudur.

Antidepresanların kilo aldırması aslında etkisini göstermektedir. Çünkü yemek yemek ve iştahlı olmak insanları mutlu etmektedir. Özellikle karbonhidrat ağırlıklı beslenmek hastayı daha mutlu eder ve bu ilacın etkisidir. Size yemek yedirerek mutlu olmanızı sağlar.

Bazı uzmanlar antidepresan ilaçların metabolizmayı yavaşlattığı ve hastalarının düzenli beslenme sonrasında yine de kilo aldığını vurgulamıştır. Antidepresan ilacın yan etkileri arasında kilo artışı veya iştah açılması  olması, bunun her kişide kilo artışı yapacağı anlamına gelmez. Aynı antidepresan ilaç bir hastada kilo yaparken diğer hastada kilo problemi yaşatmaya bilir. Bu beslenme alışkanlığı ve vücut metabolizması ile alakalıdır.

ANTİDEPRESAN KULLANIRKEN KİLO ALMAMAK İÇİN NE YAPILMALIDIR?

Antidepresan kullanırken kilo almamak istiyorsanız ilaç tedavisi esnasında yeme ve içmeye özen gösteriniz. Antidepresanlar bazı kişilerde çok fazla iştah açmaktadır. Özellikle gece yatarken yemek yemeden uyuyamayan kişiler kilo almaya mahkumdur. Böyle durumlarda çok fazla karbonhidrat içeren besinlerden uzak durulmalıdır. Ne kadar az karbonhidrat tüketilir ise o tedavi süresini en az kilo almakla yada hiç kilo almamakla bitirebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740