Antioksidan Nedir?

Antioksidan nedir?

Antioksidan, hücreleri serbest radikallerin zararlarından korumak için vücut için gerekli olan maddelerdir. Çoğunlukla karaciğer yağlarında biriken zararlı toksinler, yağların yakılması ile birlikte serbest kalırlar ve hücrelere zarar verirler. Karaciğerin kanı temizlemesi ile kandaki zararlı toksinleri yağların içerisine atarak orada kalmasını sağlar. Zararlı toksinlerin bulundukları yağlar herhangi bir sebepten dolayı vücut tarafından yakıldığında zararlı toksinler açığa çıkar. Açığa çıkan serbest radikaller, vücut tarafından dışarı atılmadığı müddetçe hücrelere zarar verebilir. Vücut bu zararlı toksinleri dışarı atmak için antioksidanlara gerek duyar. Antioksidanlar zararlı toksinlerin hücrelere zarar vermesini önleyerek dışarı atılmasını kolaylaştırır.

Zararlı toksinler vücutta nasıl birikir?

Vücudumuzda zararlı toksinlerin birikmesine neden olan en önemli faktör kirli havadır. Akciğerlerimize çektiğimiz kirli hava kana karışarak vücudumuzda birikmeye başlar. Karaciğerin kanı temizlemesi ile bu zararlı toksinler karaciğer yağlarında birikir.

Vücudumuzda zararlı toksinlerin birikmesine neden olan diğer etken ise sigaradır. Sigaranın içerisindeki zararlı maddeler kana karışır ve karaciğer tarafından temizlenir. Karaciğer kandan temizlediği bir zararlı toksinleri yağlarına depolar.

Toksinlerin diğer nedeni ise sağlıksız yiyeceklerdir. Vücut sağlığı için zararlı olan katkı maddeleri vücutta zararlı toksinlerin birikmesine neden olmaktadır. Ayrıca çok fazla pişmiş , yanık yiyecekler vücutta zararlı toksinlerin birikimine neden olabilir.

Serbest radikallerin  vücuda zararları

Serbest radikaller diğer bir deyişle zararlı toksinler vücuttan atılmadığı sürece hücrelere zarar vermektedir. Serbest radikallerin hücrelere verdiği hasar sonucunda, kanser hastalığı olmak üzere kalp hastalığı, kolesterol, diyabet ve böbrek hastalıkları görülebilir. Özellikle kansere neden olan zararlı toksinlerin vücuttan atılması için vücut antioksidanlara gerek duyar. Ayrıca antioksidanlar ile birlikte bu zararlı toksinleri vücuttan daha kısa sürede atmak için bol su içmek çok faydalı olacaktır. Bol su içmek böbreklerden idrar atımını arttığı için, zararlı toksinlerin idrar yolu ile atılmasını sağlar.

Antioksidan maddeler nelerdir?

Antioksidan maddelerin en başında askorbik asit yani c vitamini gelir. C vitamini vücudun direncini arttırarak vücutta antioksidan etki yaratır. C vitamini ile birlikte günlük su tüketimini artırmak vücudun zararlı toksinlerden daha kısa sürede kurtulmasını sağlar. Diğer antioksidan maddeler ise;

E vitamini

Beta karoten

Koenzim Q10

Flavonoidler

Meyve ve sebzelerde bol miktarda antioksidan madde bulunmaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 31 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740