Anzarot Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

anzarot-bitkisi

Anzarot Bitkisi

            Anzarot bitkisi Astragalus Sarcocola Dym bitkisi. Yüzyıllardır göz hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır. Eski Roma’da bile Gallen bu bitkiyi apse,yara ve katarakt hastalıklarının tedavisinde kullanmıştır. 16. yüzyılda yaşamış diğer bir Türk hekimi olan Nidai ve 17. yüzyılda yaşayan Salih bin Nasrullah, bu ilaç için göze gelen biriken suyu çekip alır demiştir.

Bir miktar anzarot yağı alınır, zeytinyağı ile karıştırılır. Bu karışım ağrı olan yere sürülür ve bu tedavi kısa sürede hastalığın iyileşmesine neden olacaktır. Göz ağrısı için de bu yağ yakılarak dumanı tütsü yapılır.

Pişirilip içilirse balgama ve safraya oldukça iyi gelmektedir. Dizlerde oluşan şişkinliği alır ve bacakta oluşan ağrıları giderir. Bunun için de anzarot yağı ile badem yağı karıştırılıp içilmelidir. Kilo almak için de 40 gr Badem yağı ile Anzarot yağı karıştırılır, muhallebi gibi pişirilir ve yenilir.

Nefes darlığı ve göğüs ağrıları şikayeti olanlar için de oldukça etkili bir özelliği vardır. İlk gün 4 gr sarı sabır yağı ile anzarot yağı karıştırılır, beraber içilir. Diğer günlerde ise 2 gr badem yağı veya diğer herhangi bir yağla karıştırılıp içilirse nöbetleri azaltır, ağrıları alır.

Yumurta akı veya süt ile beraber ezilip göze çekilir ise, göz ağrılarına birebir olur. Göz kapaklarının birbirine yapışmasını engellemek adına ve gözde yaşanan sulanmaya karşın bir miktar güherliçe ile dövülür, göze lapa olarak konulur. Sıracaya karşı da aynı şekilde uygulanır. Anzarot ezilerek toz haline getirilirse, fitil benzeri bir şeye buladıktan kulağa konulursa, kulaktaki iltihaplanmayı ve akıntıyı giderir. Anzarot tek başına alınırsa da saç dökülmesi yaratabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740