Araç tutmasına iyi gelen bitkiler

Araç tutması

Araç tutması, hızdan dolayı oluşan baş dönmesi ve beraberinde gelen mide bulantısıdır. Çok fazla yolculuk yapmayan, kan değerleri düşük ve yolculuğa alışık olmayan kişilerde fazlasıyla görülür. Çoğunlukla çocuklarda ve yetişkin bayanlarda görülen bir problemdir. Özellikle uzun yolculuklarda problem oluşturmaktadır.

Araç tutması için eczanelerde satılan kimyasal ilaçların dışında bazı bitkilerden faydalanılabilir. Bu bitkiler kişiyi rahatlatır ve yolculuk boyunca rahat etmesini sağlar.

Araç tutmasına iyi gelen bitkiler

Nane

Araç tutması önlemek için kurutulmuş nane yaprakları koklanabilir veya taze nane yaprakları çiğnenebilir. Yolculuk esnasında oluşan baş dönmesi ve bulantısını rahatlatarak kurmayı önler. Yada içeriğinde nane esansı bulunan sakızı yolculuk boyunca çiğneyerek mide bulantısını önleyebilirsiniz.

nane

 

Rezene

Yolculuk yapmadan önce 1 bardak rezene çayı içebilirsiniz. Rezene çayı sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliği sayesinde yolculuk esnasında mide bulantısını önler ve yolculuk esnasında uyumanıza yardımcı olur. Yolculuğunuz uzun ise yanınıza bir miktar rezene tohumu alıp yolculuk esnasında tüketebilirsiniz.

rezene gaz

Zencefil

Zencefil mide bulantısını önleyen etkili doğal yöntemlerden biridir. Mide dostu olan zencefil mide ile ilgili rahatsızlıklarda kullanılabilir. Mide bulantısını bastırmak için yolculuk öncesinde zencefil çayı içilebilir veya zencefil tozunu yoğurda ekleyip yiyebilirsiniz.

zencefil şişkinlik gaz

Araç tutması için alınabilecek önlemler?

İlk olarak yapılaması gereken yolculuk öncesinde aşırı beslenmemektedir. Yolculuk öncesinde aşırı beslenmek mide bulantısını tetikler.

Yolculuktan önce sindirimi zor olan gıdalar ile beslenilmemesi gerekir. Aşırı yağlı gıdalar mide bulantısı oluşmasına neden olabilir.

Yolculuk esnasında alınan kötü kokular mide bulantısına neden olmaktadır. Yolculuk öncesinde yanınıza çok ağır olmayan güzel kokular alıp koklayabilirsiniz.

Yolculuk esnasında cep telefonu, kitap ve gazete okumak mide bulantısına neden olabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 12 Haziran 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740