Arayüz fırçası nedir? Nasıl kullanılır?

dis-ara-fircasi-nail-kullanilir

ARAYÜZ FIRÇASI NEDİR?

Arayüz fırçası veya diş ara fırçası olarak bilinir. Diş eti çekilmesi problemi olanlar, ortodontik diş teli tedavisi görenler ve yapı gereği diş aralarında boşluk olan kişiler tarafından kullanılabilir. Diş fırçasının ulaşamadığı dişlerin arayüzlerinde kalan yemek artıklarını ve bakterileri temizlemek amacıyla kullanılan küçük diş fırçalarıdır. Piyasada uzun saplı veya sapsız şeklinde bulunmaktadır. Uzun saplı olanları arka dişleri temizleme açısından daha kolaylık sağlayabilir.

Arayüz fırçasının ortasındaki tel esnek yapısı ile katlanabilir ve istenilen şekle girebilir. Bu sayede kullanım açısından kolaylık sağlar.

Arayüz fırçaları dişlerin arasındaki boşluğun derecesine göre ebatları farklılık göstermektedir. Çoğunlukla diş doktorları tarafından hastanın hangi ölçüde arayüz fırçası kullanacağı belirlenir. Arayüz fırçası kullanmak istiyorsanız diş doktoru tavsiyesine göre almalısınız. Yanlış ebatlarda veya size uygun olmayan arayüz fırçaları dişlerde ağrıya ve hassasiyete neden olabilir.

ARAYÜZ FIRÇASI NASIL KULLANILIR?

Arayüz fırçası, diş fırçası ile dişler fırçalandıktan sonra kullanılır. Arayüz fırçası dişlerin arasına sokularak ileri ve geri hareket ettirerek kullanılır. Uygun olan her diş arası en az 10 saniye süre boyunca fırçalanmalıdır. Fırçalandıktan sonra ağız suyu veya çeşme suyu ile ağız çalkalanır ve temizlenir. Arayüz fırçası günde 1 veya 2 defa kullanılmalıdır.

ARAYÜZ FIRÇASINI KİMLER KULLANABİLİR?

Diş teli tedavisi görenler

Diş teli tedavisinde arayüz fırçası kullanımı gerekmektedir. Çünkü diş teli arasındaki boşluklar diş fırçası tarafından temizlenemeyebilir. Bu yüzden diş teli ile dişlerin arasında kalan ve diş fırçasının ulaşamadığı kısımlar arayüz fırçası ile temizlenir. Diş teli tedavisi gören kişiler arayüz fırçası kullanırken son derece nazik hareketler ile temizlemelidir.

Diş aralarında boşluk olanlar

Diş aralarında boşluk olan kişiler dişlerini fırçalandıktan sonra arayüz fırçası kullanmaları gerekir. Diş fırçası ile diş araları yeterince temizlenemeyebilir.

Diş aralarında arayüz fırçası girecek kadar boşluk olamayan kişiler diş aralarını diş ipi ile temizlemelidir. Çünkü diş araları bakterilerin yaşaması için uygun bir ortamdır. Bakteriler burada çoğalır ve dişler zamanla hassasiyet oluşturur ve çürümeye başlar. Ayrıca diş aralarında kalan yemek artıkları ve bakteriler kötü ağız kokusuna da sebebiyet verebilir.

Diş eti çekilmesi olanlar

Diş aralarında kalan bakteriler diş eti çekilmesinin en büyük nedenidir. Diş eti çekilmesinde dişlerde oluşan boşlukların araları arayüz fırçası ile temizlenmelidir.

Sabit protez kullananlar

Sabit protezler temizlenmediği müddetçe zamanla farklı sebeplerden aşınmaya başlar. Ayrıca yemek artıkları sabit protezler arasında kalır ve ağız kokusuna neden olurlar. Bu nedenle sabit protez kullananlar arayüz fırçası ile sabit protezlerin aralarını temizlemelidir.

ARAYÜZ FIRÇASI KAÇ KULLANIMLIKTIR?

Arayüz fırçasının diş fırçası kadar ömrü yoktur. Normal diş fırçası iki veya üç ayda bir değişmesi gerekirken arayüz fırçaları haftalık olarak değişmelidir. Çünkü arayüz fırçaları hassas yapıya sahiptir ve kısa zamanda deforme olabilir. Ayrıca diş aralarına temas ettiğinden bakteri barındırması daha fazladır. Bu nedenle haftalık olarak değişmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Ocak 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Arayüz fırçası nedir? Nasıl kullanılır? (1 Yorum)

  1. Diş teli tedavisi görüyorum doktorum diş ara fırçası önerdi ama her kullandığımda diş tellerine zarar vermesinde korkuyorum, sizce bir mahsuru varmıdır?


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740