Ardıç yağının faydaları

Ardıç yağı nedir?

Ardıç yağı, ardıç ağacının meyvelerinden çeşitli yöntemler ile elde edilen doğal bir yağdır. Ardıç meyvelerinden elde edilen ardıç yağı başta vücut ağrıları olmak üzere bazı cilt problemlerinde kullanılmaktadır.

Ardıç meyvelerinden yağ haricinde krem yapımında kullanılır. Ağrı kesici etkisi bulunan ardıç yağı kremi, ağrıyan bölgelere sürülmektedir. Ayrıca kurutulmuş ardıç meyveleri çay halinde tüketilebilmektedir.

Ardıç yağının faydaları nelerdir?

Ardıç yağı C vitamini açısından zengindir. Bu sebeple grip ve soğuk algınlığında kullanılabilir. İçeriğindeki C vitamini sayesinde vücudun direncini arttırır ve bağışıklık sistemini destekler. Gün içerisinde bir kaç damla ardıç yağı tüketmek kış aylarında vücudu zinde tutabilir.

Ardıç yağı öksürük ve boğaz enfeksiyonlarında kullanılabilir. Boğaz ağrılarını hafifletir. Öksürükten kaynaklanan boğaz tahrişini ve ağrıyı azaltır. Ardıç yağı öksürük için sırta, boğaz ağrısı için boğazlara sürülebilir. Ayrıca gün içerisinde bir kaç damla ardıç yağı tüketildiğinde solunum yollarını rahatlatır.

Ardıç yağı idrar sökücü etkiye sahiptir. Böbrek fonksiyonlarının düzenli çalışmasını sağlar ve vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlar. Böylece ödem ve şişkinlik azalır. Vücutta su dengesi sağlandığında tansiyon dengelenir, kalp rahatlar. Günde 1 çay kaşığı ardıç yağı vücutta su dengesinin sağlanması için yeterlidir.

ardic-meyvesi

Ardıç yağı mide ağrısında ve şişkinlik giderici olarak kullanılabilir. Mide kasılmasında midenin yumuşamasını ve rahatlamasını sağlar. Böylece mide ağrısı şikayeti azalır. Şişkinlik ve mide ağrısı için yemeklerden önce bir kaç damla tüketilmesi yeterlidir.

Ardıç yağı tüm vücut ağrılarına sürülebilir. En çok bilinen faydalarından biride ağrı kesici özelliği bulunmasıdır. Ardıç yağı romatizmal ağrılarda, tutulmalarda, kamplarda ve diğer vücut ağrılarında kullanıldığında hafifletici etki sağlar. Ağrıyan bölge günde 2 defa ardıç yağı ile ovulur.

Ardıç yağı kandaki şeker dengesinin sağlanmasında etkilidir. Kan şekeri seviyesinin düşmesini engeller. Gün içerisinde bir kaç damla ardıç yağı suyun içerisine damlatılarak kullanılabilir.

ardicc

Ardıç yağı bayanlarda basen bölgesinde oluşan selülitler için kullanılabilir. Cilt altı yağ dokusunun onarılmasını sağlar ve selülitlerin görünümü giderek azalır. Selülit olan bölgeye her gün sürülebilir.

Ardıç yağı egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarında kullanılır. Tahrip olmuş cildin onarılmasını ve daha kısa sürede toparlanmasını sağlar. Egzama ve sedef olan bölgelere günde 2 kez ardıç yağı veya ardıç yağının kremi sürülebilir.

Ardıç yağı kremi yumuşatıcı etkisi sayesinde kalınlaşan deride kullanılabilir. Deriyi yumuşatır ve nemlendirir. Nasırlaşmış ve çatlamış deriye uygulanabilir.

Ardıç yağı mantar enfeksiyonlarında kullanabilir. Antiseptik özelliği sayesinde mantar enfeksiyonun olduğu bölgeyi mikroplardan ve bakterilerden arındırır. Ayrıca kaşıntı ve kızarıklığı azaltır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Haziran 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740