Ardıç Meyvesinin Faydaları

Ardıç Meyvesi

 

İlkbaharın son aylarında çiçek açar. ortalama  2 ile 10 metre uzunluğunda yuvarlak mor ve siyah renkte meyveleri vardır.

Latince  adı juniperus communis

 

ARDIÇ MEYVESİNİN KULLANILIŞI

Ardıç meyveleri sonbahar olgunluk rengini aldıktan sonra toplanır ve kurutulur. sonrada ister bütün halde ister toz haline getirilerek tüketilebilir. bu tür bitkilerde uçucu yağ asidi bulunduğundan suda kaynatılması doğru değildir.

ARDIÇ MEYVESİNİN FAYDALARI;

Terletici ve idrar söktürücü etkiye sahip, bu sepeble soğuk algınlığı, grip, öksürük gibi hastalıklarda kullanılabilir. idrar söktürücü etkisi sayesinde tansiyon dengeleyici olarak kullanılabilir. Ağrı kesici olarak romatizma ağrılarında kullanılabilir. Çarpma, morluk, burkulma gibi durumlarda hareket kabiliyetini artırır. Gut hastalığına faydalıdır.

Ardıç suyu haline getirerek soğuk algınlığı olan kişilerde kullanılabilir.

C vitamini açısında zengindir bu sayede vücudun direncini yükseltir ağız bakımını yapar diş ve diş eti rahatsızlıklarında tavsiye edilir.

Ardıç yaprağının adet sökücü, çocuk düşürücü, idrar sökücü, rahim kaslarını daraltıcı ve idrar yolu kaslarını güçlendiricidir. idrar yolu kaslarının güçlenmesi idrar kaçırma gibi rahatsızlıkları ortadan kaldırabilir.

yine ardıçtan elde edilen katran uyuz, egzama ve deri tahrişlerinde kullanılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740