Argan yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

ARGAN YAĞI 

Argan ağacı Afrika ülkelerinden Fas ta yetişir.  Argan yağı, argan ağacının tohumlarından elde edilen, çoğunlukla saç ve cilt güzelliği için kullanılan doğal yağdır. Argan yağı argan ağacının tohumlarından soğuk pres yöntemi ile elde edilir.

Argan yağı bir çok saç bakım ürünlerinin içerisinde bulunur. Argan yağının içeriği saçları besler ve dökülmelere karşı daha dayanıklı hale getirir. Özellikle kuru saçlarda kırılmaları ve elektriklenmeyi önler. Saç diplerini daha sağlıklı hale getirir.

Argan yağı kimyasal işlem görmüş saçlara bakım amaçlı kullanılır. Ayrıca dış etkenlerden dolayı yıpranmış saçların onarımını yaparak canlılık kazandırır. Kirli hava, çevresel faktörler, kullanılan kimyasal şampuanlar ve saç kremleri, saç boyası vb faktörler saçları olumsuz etkiler. Ayrıca ruhsal problemler ve vücuttaki hormonal değişiklikler saçların yeterince beslenmesini engeller ve saçlar dökülmelere karşı zayıflar. Argan yağı, tüm bu olumsuzluklara karşı saçları besler ve güçlendirir.

argan-yagi

Argan yağı, yağlı saçlar için çok önerilmez. Saçlardaki yağlanmayı daha da artırabilir ve saçların daha hızlı yağlanmasına neden olabilir. Böylelikle kaşıntı hissi oluşturarak rahatsızlık yaratabilir. Tırnaklar ile kaşınan saç derisi tahriş olur ve saç dökülmesi gerçekleşir.

Argan yağının saçlara uygulanması

Argan yağı haftalık olarak saçlara sürülebilir. Saçlara maske şeklinde uygulanabilir. Duştan sonra temiz ve nemli saça sürülür. Tarak ile tüm saça ve saç diplerine yayılması sağlanır. Ortalama 30 dakika bekletildikten sonra saçlar tekrar yıkanır ve bol su ile durulanır.

Haftalık olarak uyguladığınız saç maskesi varsa içerisine argan yağı ilave edebilirsiniz. Yada güçlü bir formül elde etmek için argan yağı içerisine badem yağı ve zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Bunların haricinde eczanelerden temin edebileceğiniz E vitamini, B vitamini ve C vitamini ampullerini hazırladığınız karışımın içerisine ilave edip güçlü bir karışım elde elde edebilirsiniz.

argan-yagi-sac

Argan yağının başlıca diğer faydaları

Argan yağı cilt güzelliği için kullanılan doğal yağlar arasındadır. Argan yağı cildi besler ve nem kazanmasını sağlar. Böylelikle ciltte oluşabilecek çatlamalar azalır.

Argan yağı kırışıklık önleyici etki sağlamaktadır. Cildi besler ve yaşlanmaya bağlı kırışıklıkların gecikmesini sağlar. Cilt hücrelerini yeniler ve cilde esneklik ve parlaklık verir.

Argan yağı kuru ciltlerde meydana gelen kaşıntı, kızarıklık ve hassasiyeti azaltır. Cildi nemlendirir ve yumuşatır.

Argan yağı kuru ciltlerde oluşan sivilceler için kullanılır. Cildin onarılmasını ve sivilcelerin iz bırakmasını büyük ölçüde engeller. Argan yağı yağlı ciltlerde yağlanmayı arttırabileceginden yağlı ciltlere uygulanmamalıdır.

Argan yağı güneş yanıkları ve diğer 1. derece yanıklarda kullanılabilir. Yanık oluşan ciltte kuruluk oluşabileceğinden tedavi süresi uzayabilir. Argan yağı cildin nemlenmesini sağlar ve onarılmasını hızlandırır. Bu sayede tedavi süresi kısalır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Ağustos 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740