Arı Zehiri Nedir? Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Arı zehiri nedir?

Arı zehiri, işçi arıların zehir torbalarında ürettikleri bir maddedir. Arıların arka kısımlarında bulunan iğneleri, arıların zehrini zerketmesini sağlar. Arıların iğnesini batırması ile birlikte, zehir keseden yavaş yavaş vücuda zerkedilir. Bu duruma arı sokması denir. Arı soktuğu andan itibaren yaşama şansı oldukça düşüktür. Arılar soktuğunda kaslarını ve sinir dokularını kaybeder.

Arı sokması halinde vücut bu zehire karşı savunmaya geçer. Arının soktuğu bölgede şişkinlik ve ağrı oluşabilir. Vücut buna karşı böbrek üstü bezlerinden normalden daha fazla kortizon hormonu salgılamaya başlar. Zehir kelimesi biraz korkutucu gelebilir. Ancak arı sokması da yaşanan zehirlenme vücut için faydaları olduğu keşfedilmiştir.

Arı zehrinin faydaları

Günümüzde arı sokması bir tedavi şekli olarak kullanılmaya başlanmıştır. Apiterapi olarak adlandırılan bu tedavi şekli, günümüzde bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Arı zehri vücutta kan dolaşımını hızlandırarak bir çok hastalığa karşı şifa olarak kullanılmaktadır.

Arı zehri vücuttaki zararlı olabilecek mikroorganizmaların etkisiz hale getirilmesinde uygulanabilmektedir. Arı zehirinin içerisindeki maddeler vücuttaki bakteri ve serbest toksinlerin öldürülmesinde fayda göstermektedir.

Arı zehri vücut dokularının yenilenmesini sağlar. Anti-aging etkisi bulunmakta ve hücrelerin kendini yenilemesini sağlamaktadır. Hücrelerin kendini yenilemesi ile kanser riski azalır.

Grip ve öksürüğe karşı vücudun doğal savunma sistemini güçlendirerek hastalıklardan vücudu korur.

Romatizma ağrılarında apiterapi uygulanmaktadır. Bal arısının zehriyle romatizmal ağrıların azalması sağlanabilir. Ülkemiz dışında bal arısı zehri ile yapılan apiterapinin romatizma ağrıları bulunan kişilerde rahatlama sağladığı görülmüştür. Ayrıca vücuttaki romatizmal ağrılar başta olmak üzere diğer ağrılarda da etki gösterdiği görülmüştür. Eklem ağrılarında ve migren hastalarında apiterapi ile tedavi uygulanmaktadır.

Arı zehri damarlarda yağ birikmesini önleyerek kötü kolesterol (LDL) seviyesinin yükselmesini engeller. Yüksek tansiyonu bulunan kişilerde apiterapi yöntemi ile tansiyonun dengelendiği görülmüştür.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740