Arısütünün Vücut Sağlığına Katkıları

Arısütünün Vücut Sağlığına Katkıları

 

İnsan sağlığı üzerinde yeri yadsınamayacak faktörlerden biri elbette ki beslenme alışkanlıklarıdır. Düzenli beslenen ve vücuda esansiyel aminoasitleri ve gerekli bileşenleri içeren gıdalarla beslenen biriyle, dengesiz ve katkı maddelerinin bol bulunduğu gıdaları tüketen biri aynı direnç ve bağışıklık sistemine sahip olmayacaktır. Besinlerin önem düzeyi; besin içerikleri ve besin değerleri açısından değerlendirilir.

En yüksek besin değeri Arı sütünde!

Bal, doğada bozulmayan tek gıda maddesi olarak bilinir ve arıların ekolojik sistemdeki yeri balın besin içeriği nedeniyle de çok önemlidir. Ancak en yüksek besin değeri sıralamasında ilk sırada arı sütü var. Peki, arı sütü nedir?  İşçi arıların, kraliçe arıyı beslemek amacıyla, yutak üstü salgı bezlerinden salgıladıkları çok değerli bir maddedir. Baldan kesinlikle farklıdır. Kokusu keskin, tadı ekşimsi, kıvamı koyudur.

Sağlığa Katkıları

Arı sütü; A, C, D, E vitaminlerinin yanı sıra, B vitamini komplekslerini, magnezyum, demir, çinko, kalsiyum, selenyum, fosfor gibi çok önemli bileşenleri bünyesinde barındırır. Bu sebeple sağlığa katkıları da yadsınamaz. Raşitizm, tetoni, gece körlüğü gibi rahatsızlıklar bu vitaminlerin vücutta az bulunmasından kaynaklanan rahatsızlıklardan en önemlileridir. Arı sütünün bu vitamin içerikleri de doğanın bize sunduğu mükemmel bir avantajdır. Bunun haricinde immun sistemden kaynaklanan (yani bağışıklık sistemine bağlı) alerjik rinit, kronik astım, saman nezlesi, gıda alerjileri, grip, bronşit gibi hastalıklara da iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Ayrıca antioksidan içeriğe sahip olması kanserle savaşta ve kansere karşı önlemde yine muazzamdır.  Kısır tedavisi olan eşlere, sperm kalitesi açısından performans artırıcı olduğundan doktorlar tarafından önerilir. Damar tıkanıklığını giderir ve damarları açar, doğal bir gıda takviyesidir. Unutkanlığı önler, zihin açıklığı sağlar, anne karnındaki bebeğin zihin gelişiminde rol oynar. Özellikle sporcular için zindelik açısından yarar sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 10 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Arısütünün Vücut Sağlığına Katkıları (1 Yorum)

  1. Bal arıları insanlar için ne büyük nimettir. Yaptıkları herşeyde şifa var, sağlık var, sıhhat var. O küçücük arıların sütü koskoca insanları iyi ediyor maşallah.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740