Arnika Çiçeği Kreminin Faydaları

Arnika çiçeği

Altın çiçeği olarak ta bilinen arnika çiçeği çoğunlukla Amerika kıtasında yetişmekte ve yetiştirilmektedir. Boyu yaklaşık 50 cm, kökleri 15 cm ve çiçekleri yaklaşık 5 cm çapındadır. İlaç yapımı için sarı renkli çiçeklerinden faydalanılır. Arnika çiçeğinden elde edilen kremlerin çarpma, morarma, ağrı, ezilme, spor kazaları, şişme, burkulma ve çürüme gibi rahatsızlıklarda kullanılır.

Arnika çiçeği kreminin faydaları

Ağrı

Arnika çiçeği kremi ağrıyan yere masaj yapılarak sürülebilir. Yumuşatıcı ve ödem çözücü etkisi sayesinde ağrıları hafifletir. Yüz bölgesi hariç tüm vücutta ağrıyan yerlere sürülebilmektedir. Kas ağrıları, romatizma ağrıları, travma sonrası ağrılar, sırt ağrıları, bel ağrısı, boyun tutulması ve diz ağrılarında rahatlatıcı etkisi vardır.

Varis

Arnika çiçeği kremi varisli bacaklara sürülebilir. Varis tedavisinin yanında varisten kaynaklanan ağrıları gidermek ve tedaviye yardımcı olmak amacıyla kullanılabilir. Arnika çiçeği kremini sabah ve akşam olmak üzere varisli bacaklara hafif masaj yaparak sürülebilir. Toplardamar hastalığı olan variste, damar tıkanıklığını ve varisin ilerlemesini önler.

Burkulma, şişme ve incinme

Özellikle spor kazaları grubuna giren burkulma ve incinmede arnika çiçeği kreminin kullanılması halinde daha kısa sürede iyileşme sağlanır. Ağrı kesici özelliği sayesinde burkulma olan bölgenin ağrısını keser.

Kırık

Kemik kırıklarında ağrı kesici olarak kullanılabilir. Kemik kırığının olduğu bölgede ödem oluşmasını önler.

Morarma ve çürüme

Ciltte darbe ve travmadan dolayı oluşan morarma ve çürüklerde kullanılabilir. Morarma olan bölgeyi daha kısa sürede sağlığına kavuşturur. Çürük olan bölge fazla bastırmadan hafifçe arnika çiçeği kremi ile ovulur.

Ezilme

Ezilme denince ilk akla gelen ellerin veya parmakların kapıya sıkışmasıdır. Ezilme esnasında dokular hasar görür ve şiddetli ağrı oluşur. Arnika çiçeği kremi ile hasar gören dokular hızlı bir şekilde onarılır ve ağrı hafifletilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740