Arpacık Nedenleri ve Tedavisi

ARPACIK

 

 

Arpacık göz kapağının enfeksiyonudur. Kirpik diplerinin mikroplar tarafından enfeksiyon oluşturmasıdır. Arpacığa neden olan faktörler arasında göze kaçan yabancı cisimler , makyaj malzemeleri , uykusuzluk , beslenme bozukluğu , stres , allerji ve göz hijyenine önem vermeme gibi durumlar arpacığa neden olabilir.

Arpacık için halk arasında en çok bilinen yöntem , çay lapası uygulamaktır. Zararlı bir yöntem değildir fakat çoğu kişide işe yaramamaktadır. Arpacık için en iyi tedavi antibiyotikli göz damlaların kullanılmasıdır. Arpacık oluştuğunu hissettiğiniz anda size en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Evde arpacık tedavisi

Patates: kabukları soyulmuş çiğ patatesi göz üzerine oturacak şekilde kesilir ve göze bağlanır. Patates içerisindeki maddeler sayesinde iltihabın yayılmasını engeller ve zamanla iyileştirir.

Soğan: çiğ soğan göz üzerine oturacak şekilde kesilerek göze bağlanır. Bir müddet bekletildikten sonra çıkarılır ve göz yıkanır.

Papatya: papatya çayı pamuk yardımı ile arpacık olan bölgeye pansuman yapılarak rahatlama sağlanır. Papatyanın yumuşatıcı etkisi sayesinde arpacığın neden olduğu yanma ve batma hissi azalır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 3 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740