Asepsi nedir? Asepsi ilkeleri nelerdir?

ASEPSİ NEDİR?

Asepsi, kullanılan her türlü araç ve gereçlerin, eşyaların, bulunulan ortamın ve ellerin insan sağlığı açısından tehdit oluşturabilecek zararlı mikroorganizmalardan arındırılma işlemidir. Diğer bir deyişle asepsi; hastalığa neden olan bakteri, virüs ve diğer yabancı maddelerin etkisiz hale getirilmesidir. Herhangi bir ortamın, kullanılan eşyaların, ellerin ve araç gereçlerin insan sağlığına zararlı mikroplardan temizlenmesi için alınan tedbirlere asepsi ilkeleri denir.

ASEPSİ İLKELERİ

Eller sürekli yıkanmalı

Asepsi ilkelerinin en önemlisi ellerin mikroplardan arınmasıdır. Eller, mikropların barınması için uygun yapıya sahiptir. Ellerdeki mikropların ağız yolu ile vücudumuza alınması oldukça basittir. Yemek yerken ve su içerken ellerdeki mikroplar kolaylıkla vücudumuza girebilir ve sağlığı tehdit edebilir. Bu yüzden eller sık sık sabunla veya diğer antiseptik ürünler ile temizlenmelidir. Asepsi ilkelerinin en önemlisidir.

asepsi

Kullanılan araç ve gereçler

Asepsi ilkelerinden biri de kullanılan araç ve gereçleri insan sağlığını olumsuz etkileyen faktörlerden temizlemektir. Buna örnek olarak en başta mutfak gereçleri ön plandadır. Mutfak gereçleri ile salgın hastalıkların bulaşması mümkündür. Kullanılan mutfak eşyaları özenle temizlenmeli ve sofrada hijyene dikkat edilmelidir.

Mutfak eşyalarını kullanırken bulunduğunuz ortamda bulaşıcı hastalık taşıyan kişilerin eşyaları (tabak, çatal, kaşık vb) ayrı tutulmalı ve hastalığın sağlıklı bireylere bulaşması önlenmelidir.

Evde ve işyerinde ortam kullanım araç ve gereçlerini dikkatli kullanmalı, herhangi bir salgın hastalık belirtisi durumunda dikkatli olunmalıdır.

Ortam temizliği

Ev ve işyeri gibi en çok vakit geçirilen ortamların ve ortamdaki eşyaların zararlı maddelerden arınmış olması gerekir. İşyeri gibi kalabalık ortamlarda mikropların barınmasını önlemek için gerekli tedbirler alınmalıdır. Ev ve işyerleri dezenfektan özelliğe sahip deterjan vb ürünler ile düzenli bir şekilde temizlenmelidir.

asepsi-nedir

Çevre temizliği

Çevre temizliği sizin ve gelecek nesillerinizin daha temiz bir çevrede yaşamını sürdürebilmesi için önemlidir. Çevre temizliği için kişinin gereken sorumluluğu alması ve çevresini temiz tutmak için gereken özeni göstermesi gerekmektedir. Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için çevre temizliği oldukça önemlidir. Çevrenin temiz olması demek, çevredeki zararlı mikroorganizmaların daha az olması demektir.

Yukarıda bahsettiğimiz konular en önemli asepsi ilkeleridir. Bu konular hakkında gereken hassasiyetin gösterilmesi halinde bulaşıcı hastalıklardan korunmak mümkün olabilir. Çevremizi ve çocuklarımızı hijyen konusunda uyarmamız ve çocuklarımıza hijyen konusunda gerekli eğitimi vermemiz gerekir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 20 Ağustos 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740