Aşırı El Terlemesinin Nedenleri

Aşırı el terlemesi (palmar hiperhidroz)

Terleme vücudun isteği dışında gerçekleşen ve önemli bir vücut çalışma fonksiyonudur. Vücudun kendine özgü bir terleme sistemi vardır. Aşırı el terlemesi vücutta terlemeyi ayarlayan sistemin bozukluğundan kaynaklanır. Bu sistem dengeyi sağlayamadığında terleme eşit olarak vücuda dağılmaz. Ayaklarda, ellerde, koltuk altında, genital bölgede ve vücudun ter bezlerinin fazla olduğu diğer bölgelerde aşırı terlemeye neden olabilir. Ellerin terlemesi kişide bazı sıkıntılara neden olabilir. Başkasıyla tokalaşmak istemeyebilir ve ellerini sürekli kıyafetlerine silme isteği alışkanlık haline gelir.

Aşırı el terlemesi eğer terleme sisteminde problem varsa çocukluktan başlayabilir ve 40 yaşından sonra azalır. Bu dönemde oluşan el terlemesi için çeşitli krem, losyon ve sabunlar kullanılabilir. Bu ürünler el terlemesini geçici olarak azaltır.

Ellerde aşırı terlemeyi tetikleyen durumlar

Kişi stresli olduğu zamanlarda ellerdeki terleme artar. Ayrıca ruhsal sıkıntılar, korku, heyecan ve gerginlik ellerde aşırı terlemeye neden olur.

Ellerde aşırı terlemeyi tetikleyen diğer unsur ise terlemeyi aklına getirmektir.  Kişinin ellerindeki terleme rahatsızlığı aklına geldiğinde psikolojik olarak terleme gerçekleşir.

Fazla kilolu olmak ellerdeki aşırı terlemeyi daha da artırır. Bunun yanısıra şeker hastalığı, tiroid bezi hastalıkları, uyku bozukluğu, kalp, tansiyon ve diğer bazı kronik hastalıkların kişide belirti göstermesi ellerdeki terlemeyi artırır.

El terlemesi tedavisi

El terlemesini geçici olarak kontrol altına almak için çeşitli krem ve losyonlar kullanılır. Ellere sürülen kremler kısa süreliğine de olsa ellerdeki terlemeyi azaltır. Bazı kremler ve losyonlar ellerdeki ter gözeneklerini tıkayarak terlemeyi önler. Ancak terleme fazla olduğunda gözenekler tekrar açılır ve terleme yeniden başlar. Kremler gözenekleri tıkadığından cilt altında enfeksiyon oluşması riski vardır.

İyonteferoz yöntemi ile el terlemesi azalabilir ve hatta tamamen terleme yok olabilir. Elektro şok cihazları ile ter bezlerine akım verilir. Bu yöntem biraz zahmetli ve zaman alıcıdır. En az haftada 2 kez 30 dakikalık seanslar halinde ve ömür boyu uygulanır.

Botox yöntemi ile ellerdeki terleme geçici olarak azalır. Botox yönteminin etkisi ortalama 3 ay sürebilmektedir. 3 ay sonra yeniden yapılması gerekir. Botox yönteminde avuç içine yaklaşık 20-30 adet iğne yapılır. Ter bezlerinin geçici olarak felç eder.

El terlemesi ameliyatı (ETS)

Endoskopik Torakal Sempatektomi

El terlemesi ameliyatı kalıcı bir çözümdür. Ameliyat olan kişilerde %95 oranında başarı sağlanmıştır. Klipsli ETS ameliyatı yaklaşık 20 dakika sürmektedir. ETS ameliyatı el terlemesi olan herkese yapılabilir. ETS ameliyatı klipsli veya sinirler kesilerek uygulanır. Sinirlerin kesilmesi halinde geri dönüş yoktur. Klipsli ameliyatta ise sinirlere takılan klipsler geri çıkarılabilir ve sinirler tahrip olamadığı sürece eski haline dönebilir. Klipsli ETS ameliyatı bazı hastaneler tarafından yapılabilmektedir.

Klipsli ETS ameliyatı nasıl yapılır?

Klipsli ETS ameliyatı koltuk altından 2 veya 3 delik açılarak yapılır. Sempatik sinirlere klips yerleştirilir ve sıkıştırılır. Ameliyat süresi ortalama 30 dakika sürmektedir. Ameliyat sonrası en az 1 gün hastanede kalınır. Ameliyattan sonra bir kaç gün hafif ağrı oluşabilir. Ağrı kesiciler ile ağrılar hafifletilebilir. Ameliyat sonrası el terlemesi hemen kesilir ve kalıcı bir çözümdür.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740