Aşırı Uykunun Zararı Var Mıdır?


Aşırı Uykunun Nedenleri

Fazla uykunun en önemli nedenlerinden biri depresyondur. Depresyonda olan kişi uyudukça uyumak ister. Ne kadar fazla uyursa depresyonu yenmesi o kadar zor olur. Bu kısır döngüyü kırmak için mutlaka bir uzmandan yardım alınması gerekir.

Diğer bir neden ise Narkolepsi’dir. Narkolepsili kişi ne kadar uyursa uyusun yorgunluk halini bir türlü üzerinden atamaz. Psikolojik nedenlere bağlı olmayan bu rahatsızlık kalıtsal bir rahatsızlık olarak değerlendiriliyor. Alkol ve sigara kullanımı da aşırı uykuya neden olabilir. Uyku apnesi de uyuma isteğini arttırır. Bu hastalığa sahip olanlar her zaman her yerde uyuyakalabilirler. Düzensiz yaşayan insanlar belirli bir uyku saati olmadıkları için gece geç uyuyup sabah zor uyanma problemi yaşarlar.

Aşırı Uykunun Zararlarından En Önemlileri

-Diyabet ve obezite riski artar.
-Kalp sorunlarını beraberinde getirir.
-Erken ölümlere neden olur.
-Aşırı uykuya sebep olan depresyon, aynı zamanda fazla uyumanın sonucudur.
-Baş ağrıları artar.
-Uzun süre hareketsiz yatınca kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları ortaya çıkar.
-Aşırı uyuyanların beyin fonksiyonları azalır.
-Felç geçirme riski artar.

Uykunuzu Düzene Sokmak İçin Yapmanız Gerekenler

Aşırı uykunun zararları yaşam kalitenizi ciddi düzeyde etkiler. Uykunuzu düzene sokmak istiyorsanız öncelikle günlük ortalama 7-8 saatlik bir uykuyu hedefleyin. Uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız, bebeklere uyku düzenini oluştururken yapılan rutinleri uygulayabilirsiniz. Örneğin uykudan önce duş almak uykuya kolay bir şekilde dalmanızı sağlayabilir. Gün içinde spor yapın veya daha fazla hareket edin. Bu sizi yoracak ve hedeflediğiniz saatte uyumanıza yardımcı olacaktır.

Uyuma nedeniniz depresyon ise bir uzmandan yardım almalısınız. Uyku düzenini sağlamak, hayatınızın kalitesini artıracaktır. Erken uyanmak, güne erken başlamak sizi zinde tutar. Hayata daha pozitif bakmanıza yardımcı olacaktır. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak güçlü hissetmenizi sağlayacaktır. Alışkanlıkları değiştirmek zordur, fakat sağlığınızı düşünüyorsanız artık bir düzene sahip olmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Nisan 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Aşırı Uykunun Zararı Var Mıdır? (1 Yorum)

  1. Aşırı uykunun her zaman zararı vardır, bi kere kaslar zayıflamaya başlar, kuvvetini yitirir ve sürekli yorgunluk hali oluşur. Daha sonra tembellik ve başlar.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740