Astigmat Nedir?

astigmat

Astigmat Nedir?

 

Astigmat, gözdeki kornea tabakasının gelen ışığı kırma kusurundan kaynaklanan bir sağlık problemidir. Kornea ışığı odaklamak ve gözü dış etkenlerden korumak gibi görevleri olan saydam bombeli bir tabakadır ve bombeli yapıda oluşan en ufak bir değişiklik gelen ışığın kırılmasında farklılıklar yaratmaktadır. Bunun sonucunda ise kırılan ışık retinada doğru bölgeye düşmediği için görme çarpık, kırık, gölgeli, bulanıktır.

 

 Astigmat Türleri

 

Astigmat, miyop ve hipermetrop göz rahatsızlıkları ile birlikte de görülebilmektedir. Miyop kırılan ışığın görme merkezinin önüne düşmesi sonucu gelişen uzağı görememe rahatsızlığıdır. Hipermetrop ise kırılan ışığın görme merkezinin arkasına düşmesi sonucu gelişen yakını görememe rahatsızlığıdır. Bu gibi rahatsızlıklarla birlikte astigmatın da oluşması durumunda kırılan ışık farklı noktalara düşebilmekte ve net görüntü oluşamamaktadır. Astigmat erken fark edilmez ve gerekli tedbirler alınmaz ise göz tembelliğine de sebep olabilmektedir.

 

 Astigmatın Nedenleri

 

Hastalık kalıtımsal yollarla bireye aktarılmaktadır. Fakat doğuştan olmayan astigmat kornea iltihabı veya yaralanması, ameliyat, ülser gibi sonradan gelişebilecek durumlar sonucunda da görülebilmektedir.

 

 Astigmat Nasıl Fark Edilir?

 

Hafif astigmatın belirtileri azdır ve fark edilmesi zordur. Ancak, yüksek derecede astigmatta bulanıklık artacağı için kişi gözlerini kısarak görüntüyü retinaya düşürüp net görebilmeye çabalar. Uzun süreli TV seyretme veya kitap okuma sonunda baş ve göz çevresi ağrısı, gözlerde yorgunluk ve kızarıklık astigmatın belirtileri arasındadır.

 

 Tedavi Yöntemleri

 

Başlangıç aşamasında hastaların gözlük veya kontakt lens kullanımı ile rahatsızlıkları tedavi edilmeye çalışılabilmektedir. Fakat baş ve göz çevresindeki ağrı artışı, çift ve bulanık görme, sık olarak göz çevresinde iltihap ve arpacık oluşumu gibi şikâyetlerin artması sonucu tıbbi müdahale gerektiren durumlardır. Uzman göz doktoru tarafından uygulanan lazer tedavisi ile hasta bir ila beş gün arasında iyileşme göstererek günlük hayatına devam edebilecek duruma gelebilmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740