At kestanesi yağının faydaları nelerdir?

At kestanesi nedir?

Kestaneye benzeyen meyveleri bulunan, boyu ortalama 20 metre olan ve sonbaharda meyveleri toplanan bir ağaç türüdür. Kestaneye benzeyen meyveleri olduğundan ismi at kestanesi olarak anılır. At kestanesi ağacı parklarda ve bahçelerde yetiştirilir. Yol kenarlarında bu ağacı görmek mümkündür.

At kestanesi yağı, at kestanesi ağacının meyvelerinden elde edilen ve sağlık açısından oldukça faydalı olan bir yağdır. Zehirli olduğu bilinmekte ve dahilen kullanımda dikkat edilmesi gerekmektedir. Genellikle haricen kullanım için uygundur. Ağrılarda ve variste kullanımı yaygındır. Çoğunlukla at kestanesi kremi olarak piyasada bulmak mümkündür. At kestanesi yağı, saf olarak kullanmak isteyenler için piyasaya sunulmuştur.

At kestanesi yağının faydaları nelerdir?

Varis

At kestanesi yağı damarları rahatlatıcı özelliğinden dolayı bacaklarda oluşan varislerde kullanılır. Damar yapısının bozulmasından dolayı ortaya çıkan ve ağrılı olabilen varislerde, ağrının giderilmesinde ve varis görünümünün azalmasında faydalı olur.

Varis için kullanım önerisi: Bacaklarda oluşan varis için her akşam at kestanesi yağı ile varisli bacaklar ovulur. Masaj şeklinde çok fazla bastırmadan sürülür. At kestanesi yağını yatarken sürmek doğru olur.

at-kestanesi-yagi

Basur (hemoroid)

At kestanesi yağı basur için haricen kullanılabilir. Yumuşatıcı ve kan dolaşımını rahatlatıcı etkisinden ile basur problemine karşı çözüm olabilir. Sürüldüğünde anüs çıkışındaki kan dolaşımını rahatlatır. Ağrılı durumlarda ağrının hafiflemesini sağlar.

Basur için kullanımı: At kestanesi yağı her gün makat çıkışına yatarken sürülür. Aşırı kanamalı basurda kullanıma dikkat edilmelidir. Yanma ve kaşıntı oluştuğu durumlarda kullanmayınız.

at-kestanesi-yagi-faydalari

Romatizmal ağrılarda

At kestanesi yağı yumuşatıcı ve kan dolaşımını rahatlatıcı etkisinden dolayı ağrıların hafiflemesini sağlar. Romatizmal ağrılar, bel ağrısı ve diğer vücut ağrılarında rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır.

Romatizmal ağrılarda kullanımı: At kestanesi yağı ağrının bulunduğu bölgeye dairesel hareketler ile sürülür. Günde 1 defa sürülmesi yeterlidir. Çok şiddetli ağrılarda gün içerisinde sürülebilir. Gece yatarken sürüldüğünde ağrıların rahatlamasını ve rahat bir uyku uyumayı sağlar.

Pürüzsüz cilt

At kestanesi yağı cilt altında bulunan kılcal damarların tıkanmasını engelleyerek cildin beslenmesini sağlar. Daha pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt için at kestanesi yağı kullanılabilir. Ayrıca cildin besler ve cildin doğal yapısını korur.

Cilt için kullanımı: At kestanesi yağı hafif dairesel hareketler ile cilde sürülür. Aşırı yağlı ciltlerde yağlanmayı arttırabileceğinden az kullanamaya özen gösterilmelidir. At kestanesi yağı sadece yüz için değil vücutta da kullanılabilir.

at-kestanesi-yagi-nasil-kullanilir

Yorgunluk

At kestanesi yağı bacaklardaki yorgunluk ve ayaklarda ki ağrı ve şişkinlik için kullanılabilir. Özellikle akşam saatlerinde oluşan yorgunluk ve ağrı için yatarken kullanımı uygundur.

Yorgunluk için kullanımı: At kestanesi yağı yatarken dizden aşağıya ve ayaklara sürülür. Cilt tarafından emildiğinde rahatlama sağlayacaktır. Ayaklardaki kan dolaşımı rahatlatarak ödemi çözer. Bacaklardaki yorgunluğu ve ayaklardaki ağrıyı azaltır. Böylece sabah uyanıldığında daha dinç ve zinde olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Temmuz 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740