Avokado Yağının Faydaları Nelerdir?

Avokado yağı

Avokado meyvelerinden elde edilen avokado yağı, cilt sağlığı ve vücut sağlığı için kullanılan doğal yağlardan biridir. Genellikle Amerika kıtasında yetişen avokado ağacı ülkemizde de yetiştirilmektedir. Avokado meyvesinin sağlık açısından bir çok faydaları bulunmaktadır. Avokado meyvelerinden elde edilen yağın cilt sağlığı için kullanımı yaygındır. Cilt için kullanımı yaygın olan avokado yağının içeriğindeki omega yağ asitleri ve mineraller sayesinde bir çok sağlık probleminin giderilmesinde etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Avokado yağının faydaları ve kullanımı

  • Cilt nemlendirici

Avokado yağı hasar görmüş cildin onarılmasını ve sağlıklı görünüme kavuşmasını sağlar. Kuru ve çatlamış ciltleri nemlendirerek daha canlı ve parlak bir görünüm kazandırır. Cildin yumuşamasını sağlar ve zararlı dış etkenlerden cildi korur. Kullanılan kimyasallar, deterjanlar, kirli hava ve soğuk hava cildin tahriş olmasına ve nem dengesinin bozulmasına neden olmaktadır. Kurumuş ve çatlamış cilde uygulanan avokado yağı cildinizi en kısa sürede sağlığına kavuşturur.

Avokado yağı kuruyan bölgelere hafifçe sürülebilir. Yada kullandığınız cilt kreminin içerisine bir miktar avokado yağı karıştırarak sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

avokado-yagi

  • Kas gevşetici

Avokado yağı yumuşatıcı özelliğinden dolayı ağrılarda ve tutulmalarda kullanılabilir. Kas tutulmalarını çözer ve ağrıları hafifletir. Özellikle soğuk havalardan ve rüzgardan dolayı oluşan tutulmalarda etkili olmaktadır.

Avokado yağı tutulma oluşan bölgeye masaj yaparak uygulanır. Günde 2 kez uygulanabilir. Sürüldüğünden itibaren rahatlama sağlar.

avocado

  • Selülit

Özellikle bayanların basen bölgesinde oluşan selülit görünümünün azalmasında kullanılır. İçerdiği omega yağ asitleri ve proteinler sayesinde cilt altı yağ dokusunun onarılmasını sağlar. Bu sayede selülit görünüm giderek azalır.

Avokado yağı selülit olan bölgeye dairesel hareketler ile masaj şeklinde uygulanır. Günde 1 defa uygulanması yeterlidir.

avokado-yagi

  • Böbrek taşı düşürme

Avokado yağı böbreklerden taş düşürmeye yardımcı olur. Böbrekleri ve idrar kanalını yumuşatarak daha az bir ağrı ile taşları düşürmeyi kolaylaştırır.

Avokado yağı bir miktar suyun içine 5 damla atılarak günde 3 kez içilmelidir.

  • Kalp ve damar sağlığı

Avokado yağı içerdiği omega yağ asitleri ile damar tıkanıklığının önlenmesinde etkili olur. Kandaki kötü kolesterol seviyesinin yükselmesini önleyerek damar yapısının korunmasını sağlar. Damar tıkanıklığını ve kalp krizi riskini azaltır. Beyin damarlarının tıkanmasını önler ve beyin kanaması riskini azaltır.

Avokado yağı kalp ve damar sağlığı için günde 5 damla kullanılabilir. Bir miktar suyun içerisine 5 damla katılarak her sabah içilebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Temmuz 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740