Ayak hijyeni ve bakımı nasıl yapılır?

AYAK HİJYEN ve BAKIMI

Ayaklar gün boyunca vücudun bütün yükünü taşıyan insan vücudunun önemli bir parçasıdır. Ayak bakımı ve hijyenine dikkat edilmediği takdirde ayaklarda çeşitli problemler meydana gelebilmektedir. Ayak bakımı denilince, ayak tırnaklarından ayak bileğine kadar olan bölgenin bakımı ve hijyeni söz konusudur.

Ayaklarda oluşabilecek herhangi bir problem günlük yaşantıyı olumsuz yönde etkiler. Örneğin parmak aralarında oluşan mantar ile birlikte kötü kokular insan yaşantısını kısıtlayabilir. Yanınızda oturan bir kişi nezaket gereği size ayağınız kokuyor diyemeyebilir. Ancak kokudan rahatsız olduğu gibi size bakış açısıda değişebilir. Bu durum işin çevresel yönüdür. Birde sağlık açısından bakacak olursak mantar olan ayaklarda kaşıntı, yanma ve hassasiyet oluşarak kişiye ciddi rahatsızlık verir. Ayrıca ayak parmak aralarında oluşan mantar, sadece bulunduğu bölge ile kalmayıp vücuda yayılabilme ihtimali vardır. Ayak bakımına ve hijyenine dikkat edilmesi ayaklarda oluşabilecek problemler en aza indirir.

AYAKLARDA OLUŞABİLECEK SAĞLIK PROBLEMLERİ

Mantar: Kaşıntı, yanma, kızarıklık ve hassasiyet oluşturur. Kolay tedavi edilen bir hastalık değildir.

Tırnak mantarı: Çoğunlukla travma sonucunda tırnağın yerinden oynaması ile oluşur. Kolay tedavi edilen bir hastalık değildir. Tedavisi aylar sürer.

Kötü koku: Genellikle yaz aylarında terlemenin de etkisiyle daha da artar. Bakterilerin dışarı atılması ile oluşan kötü koku etrafa yayılır ve rahatsızlık verir.

Nasır: Genellikle ayakkabı sorunudur. Ayağa uygun olmayan ayakkabılar ayaklarda nasır oluşturur. Nasır oluşmaması için ayakkabı seçimine dikkat edilmelidir.

Topuk çatlakları: Topuk çatlakları genellikle bayanlarda fazla görülen bir problemdir. Halı üzerinde çıplak ayak ile dolaşma, fazla kilolar vb topuk çatlaklarının oluşmasına neden olur. Topuk çatlağı oluşmaması için nemlendirici özelliği bulunan vazelin vb merhemler kullanılabilir.

Tırnak batması: Tırnak batması yine uygun olmayan ayakkabı kullanıldığında ve tırnaklar tanış kesildiğinde oluşur. Tırnak batması tedavisi cerrahi işlemler ile mümkündür. Tırnak batması oluşmaması için ayakkabı tercihinde dikkatli olunmalıdır.

Topuk dikeni: Topuk dikeni ayak parmak uçları ile ayak topuğu boyunca uzanan bağ dokusunun hasar görmesi sonucunda oluşur. Topuk dikeni oluşmasında fazla kilolar, uygun olmayan ayakkabılar ve ani hareket sonucunda oluşur. Ayak egzersizleri ve ortopedik tabanlık ile problem çözülebilir.

Ayak probleminin bazıları bunlardır. Ayak problemlerinin oluşmaması için ayak bakımı ve ayak hijyenine dikkat edilmesi önemlidir. Ayak bakımı ve hijyeni nasıl yapılır;

AYAK BAKIMI ve HİJYENİ

Ayaklar en az günde bir defa sabunla yıkanmalı ve durulanmalıdır. Ayaklar yıkandıktan sonra ıslak bırakılmamalı, kendinize özel olan ayak havlusu ile kurulanmalıdır.

Ayak terleme problemi var ise ayaklar daha sık yıkanmalı ve pamuklu çoraplar tercih edilmelidir.

Ayak tırnakları kesilmeden önce ortalama 5 dakika kadar ılık suda bekletilmelidir. Ayrıca tırnak batmasını önlemek amaçlı tırnaklar düz kesilmelidir.

Ayağınızı ağrıtan ve ayağınıza tam olarak otumayan ayakkabılar giyilmemelidir.

Çoraplar hergün değişmeli ve hatta terleme fazla ise gün içerisinde 2 defa değişmelidir.

Ayaklar çok kuru ve nemsiz ise nemlendirici krem ve losyonlar ile ayaklar nemlendirilmelidir.

Ayakkabılar hava geçiren cinsten olmalıdır. Ayak tabanına oturmayan ve topukları yüksek olan ayakkabılar tercih edilmemelidir.

Ayaklarda kan dolaşımını sağlamak amaçlı gece yatmadan önce ayak tabanı dahil olmak üzere ayaklara masaj yapılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Ekim 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740