Ayak Yanması Nedenleri ve Tedavisi

Ayak yanması

Ayak yanması özellikle yaz aylarında toplumda sık rastlanan rahatsızlıklardan biridir. Bazı kişilerde ayak, ayakkabının içinde iken, bazılarında ise gece yatarken şiddetlenir. Çoğunlukla 30 lu yaşlardan sonra başlar.

Ayak yanmasının sebebi tek nedene bağlı değildir. Aynı kişide birden fazla hastalıktan dolayı ayaklarda yanma olabilir. Ayaklarda oluşan yanmanın tedavi edilebilmesi için ilk önce ayak yanmasının sebebi araştırılmalıdır.

Ayaklardaki yanma hissini bir çok zaman soğuk su veya soğuk uygulama ile tedavi etmeye çalışırız. Ayaklardaki yanma problemine soğuk uygulama yapıldığında anlık rahatlama sağlanır. Ancak daha sonra yine ayaklar yanmaya başlar. Ayaklarda yanma hissinin azalması için öncelikle yanma nedenini bulmak ve tedavisini belirmek daha doğru olacaktır.

Ayak yanmasının nedenleri ve tedavisi

Şeker hastalığı

Şeker hastalığı vücutta B vitamini eksikliğine neden olabilmektedir. Kan şekeri yükseldiğinde ve  B vitamini eksikliğinde vücudun bazı bölgelerinde tahribatlar meydana gelir. Özellikle sinir uçlarında B vitamini eksikliğinden dolayı tahribata oluştuğunda ayak parmak kısımlarında yanma hissi oluşur. Şeker hastalığından dolayı ayaklarında yanma olan kişiler B vitamini açısından zengin gıdaları tercih etmelidir.

Ayak mantarı

Ayakta oluşan mantar, kaşıntı ve kızarıklık dışında ayaklarda yanma hissine sebebiyet verir. Ayak parmak uçlarındaki yanma hissinin azalması için mantar hastalığının tedavi edilmesi gerekir. Mantar hastalığı için gereken tedavi yapıldığında ayaklardaki yanma hissi azalacaktır.

Vitamin eksikliği

Özellikle B vitamini eksikliğinde ayaklarda yanma hissi oluşabilir. B vitamini suda eriyen bir vitamin olarak vücuda depolanmaz. Bu nedenle B vitamini içeren besinlerden yeterince tüketmemiz gerekir.

Damar tıkanıklığı

Ayak damarlarının tıkanması sonucunda kan dolaşımı olmadığında ayaklarda yanma hissi oluşur. Çoğunlukla kalp hastalığı ve damar hastalığı bulunan kişilerde meydana gelen bir durumdur. Aynı zamanda tansiyon hastalığı bulunan kişilerin tansiyon yüksekliğinden dolayı ayaklarda yanma hissi oluşabilir.

Kötü beslenme

Dengesiz ve düzensiz beslenme vücut dengesinin bozulmasına neden olur. Sağlıksız yiyecekler ve vücuda sindirilmesi zor olan yiyecekler çok fazla toksik  madde içerir ve ayaklarda yanmaya neden olur.

Aşırı kilolar

Aşırı kilonun ayaklara yaptığı baskı sonucunda ayaklarda sertleşme ve damar tıkanıklığı oluşur. Ayrıca ayak topuklarında çatlamalar ve tüm bu olumsuzlukların oluşturduğu yanma, ayaklarda hissedilir.

Yorgunluk

Yorgunluk esnasında ayaklarda karıncalanma ve bitkinlik ile birlikte ayaklarda yanma hissi oluşur. Ayakta fazla kalmak ve ayakkabının ortopedik olmaması ayaklarda yanma oluşturur. Yorgunluktan dolayı ayaklarda kan dolaşımı azaldığından sıvı birikmesi meydana gelir. Yorgunluktan dolayı ayaklarda yanma oluşumunu gidermek için sırt üstü uzanıp ayaklar havaya dikilmelidir. Böylece ayakta kan dolaşımı sağlanmış olur ve yanma hissi azalır.

Sinir sıkışması

Sinir sıkışması sonucunda veya sinirlerin hasar görmesi sonucunda ayaklarda yanma oluşması muhtemeldir. Bel fıtığı veya boyun fıtığı oluşan kişilerde sinir sıkışmasından dolayı ayaklarda yanma oluşabilir. Sinirleri hasara uğratacak herhangi bir faaliyette bulunmak, darbe almak, sürekli sert zemine oturmak sinirlerde harabiyete neden olarak ayaklarda yanma oluşturur.

Kansızlık

Kansızlık, ayaklarda ödem oluşmasına ve ayak tabanında ağrı ve yanma oluşmasına neden olmaktadır. Kansızlıktan dolayı oluşan ayak tanımalarına karşı soğuk uygulama yapılabilir. Ancak belirli bir süre sonra aynı şekilde ayaklar yanmaya devam eder. Kansızlığın giderilmesi için doktora başvurulması gerekir.

Böbrek yetmezliği

Böbrek yetmezliği olan kişilerde, böbreklerin yeterince çalışmaması sonucunda vücutta sıvı birikmesi meydana gelir. Özellikle ayaklarda biriken sıvı ayaklarda yanmaya neden olur.

Romatizma

Nemli bölgelerde yaşayan insanlarda romatizma hastalığı sık sık belirti gösterir. Çoğunlukla diz ekleminden aşağıya doğru vuran ağrı yorgunluk, halsizlik ve ayaklarda yanma hissi oluşturabilir.

Sigara ve alkol

İnsan sağlığı açısından zararlı olan ve alışkanlık yapabilen bu iki madde vücut için bir çok zararının yanı sıra ayaklarda yanma nedenlerindendir. Sigara içeriğindeki katran, zifir ve nikotin  damar yapısının bozulmasına neden olur ve kılcal damarlarda tıkanıklığa neden olur. Ayrıca vücuttaki vitamin ve minerallerin azalmasına neden olarak bir çok rahatsızlığı beraberinde getirir. Alkol kanı temizleyen karaciğerin en büyük düşmanıdır. Karaciğer fonksiyonlarını yavaşlatır ve kan yeterince temizlenmez. Karaciğer tarafından yeterince temizlenmeyen kan ayaklarda yanmaya neden olur.

Ayaklarda yanma nasıl geçer?

Ayaklarda yanma nedeni belirlendikten sonra önlem almak tedavi için en doğru olanıdır. Öte yandan bol su içilmeli ve vücuttaki su döngüsü sağlanmalıdır. Ayaklara soğuk su dökmek veya soğuk uygulamak geçici rahatlama sağlar. Ayakkabı hava alan türden olmalıdır. Ayaklarında yanma problemi olan kişilerin spor vb. ayakkabı giymesi yanmayı daha fazla artırır.

Ayaklarda yanma problemi olan kişiler sirkeli su ile rahatlama sağlayabilirler. Soğuk suyun içerisine bir miktar sirke katarak ayaklarınızı 10 veya 15 dakika kadar bekletin. Ayaklarınızdaki mikroplar temizlenir ve yanma azalır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740