Ayakta su içmenin zararları

Ayakta su içmek

Su, tüm canlılar için hayati bir içecektir. Günlük yeterli miktarda içilmediği zaman vücut fonksiyonları zayıflamaktadır. Ancak şu içmek vücudun ihtiyacından öte vücut için en sağlıklı sıvıdır. Su içerken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Ayakta su içmek vücut için zararlı olabileceği gibi çok hızlı ve birden çok fazla su içmek sindirim sistemini yorar.

Hızlı ve çok su içmek mide ve bağırsaklarda genişlemeye ve karın bölgesinde şişkinlik oluşmasına neden olur. Ayrıca aniden çok fazla su içildiğinde bağırsak fonksiyonları bozulabilir. Böylece sindirim problemleri ortaya çıkar.

Mide esnek yapıya sahip bir organımızdır. Ayakta iken daha düz bir şekil alır. Oturulduğunda ise eğrilir. Otururken içilen su midede daha kalıcı olur ve su zararlı maddelerden temizlenir.

Mide asidinin en önemli görevi besinleri eritmek olsa da besinlerin ve içeceklerin yani mideye gelen her şeyin mikroplardan arınmasını sağlamaktır.

ayakta su içmenin zararları

Ayakta su içmek, içilen suyun doğrudan bağırsaklara ulaşmasına neden olur. Mide asidi yiyeceklerin olduğu gibi içilen suyunda içerisindeki bakteri, virüs ve zararlı mikroorganizmaları temizler. Böylelikle su bağırsaklara zararlı maddelerden arınmış şekilde gider ve bir çok hastalığın önüne geçilmiş olur. Nasıl ayakta iken yemek yenmiyor ise ayakta ikende su içmemeye gayret gösterilmelidir.

Su içerken dikkat edilmesi gerekenler

  • İlk olarak suyun oturarak içilmesi daha sağlıklıdır. Su ile birlikte vücuda alınan mikroplar etkisiz hale gelir.
  • Su yavaş yavaş içilmelidir. Aniden içilen su bağırsaklarda şişkinlik ve gaz oluşumuna neden olur. Suyu birden çok içmek yerine belirli aralıklarla az az içilmesi daha sağlıklı olur.
  • Soğuk su mide fonksiyonlarının bozulmasına ve çeşitli mide rahatsızlıklarına neden olacağından soğuk su içmekten uzak durun.

ayakta su içmek zararlı mı

Su ile bulaşan hastalıklar

Su ile bulaşan hastalıklardan en yaygın olanı ishal sendromudur. Sudaki zararlı bakteriler bağırsaklardaki faydalı bakterilerin yerine geçerek ishal oluşmasına neden olur.

Su ile bulaşan ciddi hastalıklardan bazıları;

Rota virüs; Bakterilerin neden olduğu hastalık ishal ile birlikte vücutta su kaybına neden olur ve ciddi problemlere neden olabilir.

Kolera; Su ile bulaşabilen ölümcül hastalıklardan biridir. İshal ve karın ağrısı şeklinde seyreder.

Tifo; Tifo insanlara su yolu ile bulaşan ciddi hastalıklardan biridir. İshal, kusma ve karın ağrısı ile başlar.

Su yolu ile bulaşan hastalıklardn bazılarıdır. Bunların ve bunlar gibi birçok hastalığın su  yolu bulaşmasını önlemek veya riski en aza indirmek için su ayakta içilmemelidir.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Haziran 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740