Ayı yağı nedir? Faydaları nelerdir?

ayi-yagi

AYI YAĞI NEDİR?

Ayı yağı ağrı kesici ve kas gevşetici etkisi olduğu düşünülen ve kullanan bir çok kişi tarafından fayda görüldüğü belirtilen bir yağdır. Ayıların iç organlarından elde edildiği bilinmektedir.

Ayı yağını eklem ağrılarına iyi geldiği düşüncesiyle bir çok satıcı ve avcı tarafından satılmaktadır. Eklem ağrıları günümüzde 50 yaş üstü bir çok kişinin maruz kaldığı bir sağlık problemidir. Kullanıcı yorumları da dikkate alınarak bir çok kişi tarafından satın alınmakta ve kullanılmaktadır.

Ayı yağının ağrı kesici etkisinin yanı sıra cildi yumuşatıp nem kazandırması ve saç dökülmesine karşı çözüm olduğu bilinmektedir. Ancak saç derisinde çok fazla yağlanmaya neden olacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Ayı yağının bu faydalı etkilerini en kısa zamanda göstereceği belirtilmiş ve bu konuda bazı satıcı firmalar tarafından garanti verilmiştir.

AYI YAĞININ FAYDALARI

Ağrı kesici ve kas gevşetici

Ayı yağı ağrıyan bölgeye bir miktar sürüldükten sonra üzeri temiz bir bez parçası veya benzeri bir sargı ile sarılmalıdır. Ayı yağının sürüleceği bölge temiz ve kuru olmalıdır. Ayrıca herhangi bir enfeksiyon durumu söz konusu ise sürülmemelidir. Sadece sağlıklı deriye uygulanmalıdır.

Ayı yağı eklem ağrılarında özellikle diz eklemi ağrılarında rahatlatıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Ancak kullanan kişilerden bazıları etki görse de bir çok kişinin de faydalanamadığı görülmüştür.

Ayı yağı ve saç dökülmesi

Ayı yağının saç dökülmesine olan etkisi henüz kanıtlanmamıştır. Ancak üretici firmaların saç dökülmesine karşı etkili bir çözüm olduğu belirtilmektedir.

Bir miktar ayı yağı temiz ve kuru saça ve saç diplerine sürülür ve bir süre bekledikten sonra yıkanır. Saç tipi aşırı yağlı olan kişiler tarafından dikkatli kullanılmalıdır. Daha fazla yağlanmaya sebebiyet verebilir.

Ayı yağı ve cilt sağlığı

Ayı yağı kuru ciltlerin nemlendirilmesinde etkili olduğu belirtilmektedir. Ciltte kuruyan bölgelere bir miktar ayı yağı sürülebilir. Ancak bazı ciltlerde kaşıntı ve kızarıklık yapma ihtimaline karşı cildin ufak bir bölgesine az miktarda sürülerek denenmelidir. Eğer ayı yağının gerçekten saç besleyici özelliği varsa ciltte tüylenme yapabilir. Bu etkisi göz önünde bulundurularak dikkatli kullanılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Ayı yağı nedir? Faydaları nelerdir? (8 Yorum)

  1. Ayı yağının saçlara faydası olduğunu işittim kullanan deneyen var mı?

  2. Annemin diz ağrılarına sürüyoruz ama pek faydası olmadı annem arkadaşından duymuş ona çok iyi gelmiş anneme iyi gelmedi.

  3. Ayı yağının eklem ağrılarına faydalı olduğunu komşumdan duydum benim merak ettiğim ananemin dizlerinde kireçlenme var iyi gelir mi bir dize yapılan pahalı iğnelerin yerini tutabilir mi

  4. Gerçek ayı yağı olduğu nasıl anlaşılır bir de nereden temin edilir aktarlarda falan yok.

  5. Yağ Ayının iç organlarından değil, kış uykusuna yatmadan deri altında oluşan yağdan temin edilir. Jole benzeri bu yağ, Benmari usulü eritilerek kavanozlanır. Beyaz çok hafif kokuludur. İstenirse içerisine lavanta yağı konularak kokusu değiştirilebilir. Sürüldüğü bölgede emilim gücü önemlidir. Onuniçin mümkünse sürülecek alan saç kurutma makinesi ile 2-3 dakika kurutulmalı ve birmiktar yağ ovalanarak sürülmelidir. Sonra üzeri streçle sarılarak emilimin olması için 30-45 dakika beklenilmelidir. Bu sayede çok ince olan ayı yapı istenilen bölgece emilmiş olur ve faydası görülür.

  6. Ayı yağını bir arkadaşımdan duydum fıtığı tedavi ediyormuş siz ne demek istersiniz bu konuda


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740