Ayı yağı nedir? Faydaları nelerdir?

ayi-yagi

AYI YAĞI NEDİR?

Ayı yağı ağrı kesici ve kas gevşetici etkisi olduğu düşünülen ve kullanan bir çok kişi tarafından fayda görüldüğü belirtilen bir yağdır. Ayıların iç organlarından elde edildiği bilinmektedir.

Ayı yağını eklem ağrılarına iyi geldiği düşüncesiyle bir çok satıcı ve avcı tarafından satılmaktadır. Eklem ağrıları günümüzde 50 yaş üstü bir çok kişinin maruz kaldığı bir sağlık problemidir. Kullanıcı yorumları da dikkate alınarak bir çok kişi tarafından satın alınmakta ve kullanılmaktadır.

Ayı yağının ağrı kesici etkisinin yanı sıra cildi yumuşatıp nem kazandırması ve saç dökülmesine karşı çözüm olduğu bilinmektedir. Ancak saç derisinde çok fazla yağlanmaya neden olacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Ayı yağının bu faydalı etkilerini en kısa zamanda göstereceği belirtilmiş ve bu konuda bazı satıcı firmalar tarafından garanti verilmiştir.

AYI YAĞININ FAYDALARI

Ağrı kesici ve kas gevşetici

Ayı yağı ağrıyan bölgeye bir miktar sürüldükten sonra üzeri temiz bir bez parçası veya benzeri bir sargı ile sarılmalıdır. Ayı yağının sürüleceği bölge temiz ve kuru olmalıdır. Ayrıca herhangi bir enfeksiyon durumu söz konusu ise sürülmemelidir. Sadece sağlıklı deriye uygulanmalıdır.

Ayı yağı eklem ağrılarında özellikle diz eklemi ağrılarında rahatlatıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Ancak kullanan kişilerden bazıları etki görse de bir çok kişinin de faydalanamadığı görülmüştür.

Ayı yağı ve saç dökülmesi

Ayı yağının saç dökülmesine olan etkisi henüz kanıtlanmamıştır. Ancak üretici firmaların saç dökülmesine karşı etkili bir çözüm olduğu belirtilmektedir.

Bir miktar ayı yağı temiz ve kuru saça ve saç diplerine sürülür ve bir süre bekledikten sonra yıkanır. Saç tipi aşırı yağlı olan kişiler tarafından dikkatli kullanılmalıdır. Daha fazla yağlanmaya sebebiyet verebilir.

Ayı yağı ve cilt sağlığı

Ayı yağı kuru ciltlerin nemlendirilmesinde etkili olduğu belirtilmektedir. Ciltte kuruyan bölgelere bir miktar ayı yağı sürülebilir. Ancak bazı ciltlerde kaşıntı ve kızarıklık yapma ihtimaline karşı cildin ufak bir bölgesine az miktarda sürülerek denenmelidir. Eğer ayı yağının gerçekten saç besleyici özelliği varsa ciltte tüylenme yapabilir. Bu etkisi göz önünde bulundurularak dikkatli kullanılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Ayı yağı nedir? Faydaları nelerdir? (2 Yorum)

  1. Ayı yağını bir arkadaşımdan duydum fıtığı tedavi ediyormuş siz ne demek istersiniz bu konuda