Azelderm krem nedir? Ne işe yarar?

azelderm-krem

Azelderm krem nedir?

Azelderm krem akne ve leke tedavisinde kullanılan, %20 oranda azelaik asit içeren bir kremdir. Genellikle yüzde meydana gelen koyu lekeler ve sivilce tedavisi için doktorlar tarafından hastalara önerilmektedir.

Azelderm krem içeriği;

1 gram azelderm krem içerisinde 0,2 gr azelaik asit bulunur. Koruyucu madde olarak triklozan, edta, klorheksidinhidroklorit ve butilhidroksianisol bulunur.

Azelderm krem ne işe yarar?

Akne vulgaris tedavisi

Akne, ciltte oluşan genellikle siyah noktalardan kaynaklanan noktalar halinde cilt enfeksiyonudur. Siyah noktalardaki mikropları vücut bağışıklık sistemi farkettiği anda o bölgede yoğunlaşır ve iltihap oluşturur. Azelderm krem içerisindeki azelaik asit mikropların etkisiz hale getirilmesinde etkili olur. Ayrıca cildin yağ dengesini sağlayarak sivilce oluşumunu azaltır.

Malignant hiperaktif melanosit

Malignant hiperaktif melanosit yani ciltlerde üzerinde meydana gelen renk değişimi veya siyah leke diye tabir edilen cilt lekelerinin tedavisinde etkili olur. Azelaik asit ciltte koyu renge neden olan ajanların dağıtılmasını sağlayarak cilt lekelerini azaltır.

Azelderm krem nasıl kullanılır?

Azelderm krem kullanmadan önce cilt, temizleme jeli veya sabun ile temizlenip kurulanmalıdır. Azelderm krem sabah ve akşam kuru ve temiz cilde dairesel hareketler ile fazla bastırmadan yedirilmelidir. Azelderm krem sürüldükten sonra yıkanmasına gerek yoktur.

Azelderm krem kullanılmaya başladığından itibaren 1 ay sonunda etki görüldüğü farkedilebilir. Tam etki görülmesi için düzenli olarak bir kaç ay kullanılması tavsiye edilir.

Azelderm krem yan etkileri

Azelderm krem sürüldüğünden sonra ciltte yanma ve kaşınma görülebilir. Böyle durumlarda ilacı öneren doktor veya eczacınıza danışabilirsiniz.

Azelderm krem kullanılmaya başlandığından itibaren kızarıklık ve soyulma yapabilir. Böyle durumlarda günde 2 defa yerine sadece 1 defa kullanılabilir. Yinede kızarıklık ve soyulma devam ederse ilacı kullanmayı bırakabilir ve azelderm kremi tavsiye eden doktorunuza danışabilirsiniz.

Azelderm krem hakkında sıkça sorulan sorular

Azelderm kremi devlet karşılıyor mu?

Azelderm kremi SGK karşılamıyor. Ancak özel sigortalar anlaşamaya bağlı olarak karşılayabilir.

Azelderm kremi diğer sivilce ilaçları ile kullanabilirmiyim?

Sivilce kremleri üst üste kullanıldığında ciltte tahrişe neden olabilir. Bu nedenle doktorunuzun size önerdiği tedavinin dışına çıkmayınız.

Azelderm krem siyah noktaları temizler mi?

Azelderm kremin böyle bir etkisi yoktur.

Azelderm krem tek başına etkili mi?

Azelderm krem bazı durumlarda tek başına yeterli olabilir. İleri derece leke ve akne tedavisinde ek yöntemler gerekebilir.

Azelderm krem açıldıktan sonra ne kadar kullanılabilir?

Azelderm krem açıldıktan sonra 25° altında ve güneş görmeyen ortamlarda saklandığında son kullanma tarihine kadar kullanılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Ocak 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740