B1 vitamini (Tiamin)

B1 Vitamininin vücuda faydaları, B1 vitamini yetersizliği, Günlük B1 vitamini ihtiyacı, B1 vitamini hangi besinlerde bulunur?

 

 

B1 vitamininin vücuda faydaları nelerdir?

B1 vitamininin (tiamin) en önemli görevi vücuda enerji üretmesidir. Vücuda alınan besinleri enerjiye çevirir. Karbonhidratlardan vücut için enerji üretir.

B1 vitamin eksikliğinde ne olur?

Eksikliğindeki belirtileri yorgunluk, iştahsızlık, huzursuzluk, kalp yetmezliği, sindirim sistemi bozukluğu ve eklemlerde şişlik ağrı gibi durumlara yol açabilir.

Günlük B1 vitamini ihtiyacı ne kadardır?

B1 vitamini vücutta depolanan bir vitamin değildir. Karbonhidrat tüketimi fazla olduğunda ihtiyaç daha fazla olur. Her 1000 kalori için 0,4 mg B1 vitamini alınması yeterlidir.

B1 vitamini hangi besinlerde bulunur?

En çok bulunduğu besinler et, süt, buğday, pirinç, mısır, yumurta, ceviz ve fındık.

 

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan K vitamini başlıklı makalemizde K vitamini, kemik gelişimi ve pıhtılaşma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemizdeki tüm yazılar Admin tarafından kaynaklardan yararlanılarak araştırmalar sonucunda eklenmektedir. Sitemizdeki yazılar bilgi amaçlıdır. Detaylı bilgi için konu altından yorum yazabilir, [email protected] adresine mail gönderebilir veya iletişim formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın