B12 vitamini

B12 Vitamininin vücuda faydaları, B12 vitamini yetersizliği, Günlük B12 vitamini ihtiyacı, B12 vitamini hangi besinlerde bulunur?

 

B12 vitamini suda çözünebilen ve ısıya dayanıksızdır. Hayvansal dokularda bulunur. Sebze ve meyvelerde bulunmaz. Bu nedenle vejeteryan beslenen kişilerde B12 vitamini eksikliği daha fazla görünür. Bu kişilerin ek olarak B12 vitamin desteği almaları gerekebilir.

B12 vitamininin vücuda faydaları nelerdir?

 

B12 vitamini bağışıklık sistemi ve sinir sistemi için önemlidir. İnsan vücudu yaklaşık olarak 4-5 yıllık b12 vitamini depolayabilir.Hücre oluşumu sağlar, sinir uçlarını tedavi eder, doğurganlığı artırır, hafıza güçlendirir ve hücre oluşumunu ve uzun yaşamasını sağlar.

   B12 vitamini yetmezliğinde ne olur?

B 12 yetersizliğinde sinirlerde tahribat, vücudun çeşitli yerlerinde uyuşukluk ve karıncalanma, psikolojik bozukluklar, yorgunluk, sindirim bozukluğu, kansızlık, hafıza kaybı, duyu kaybı, kalp çarpıntısı gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Et ve et ürünleri yemeyen kişilerin dışarıdan ek olarak B12 vitamin desteği alması şarttır.

Günlük B12 vitamini ihtiyacı ne kadardır?

Yetişkin erkek ve bayanlarda günlük ihtiyaç 2 mg’dır. Gebelik ve emzirme döneminde 2.5 mg’dır. Şeker hastalığı vücuttaki B12 vitaminini eksilttiğinden bu hastalar için gereken miktar biraz daha artabilir.

B12 vitamininin bulunduğu besinler nelerdir?

  • et
  • süt
  • peynir
  • balık
  • yumurta

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740