B9 vitamini (Folik Asit)

B9 Vitamininin vücuda faydaları, B9 vitamini yetersizliği, Günlük B9 vitamini ihtiyacı, B9 vitamini hangi besinlerde bulunur?

Folik asit B grubu vitaminler arasındadır. Vücuda kan yapımında gereklidir. Folik asit vücutta görev yapabilmesi için C vitaminine ihtiyaç duyar.

Folik asitin (B9) vücuda faydaları nelerdir?

 

B9 vitamini (folik asit) vücutta kan hücrelerinin yapımında görev alır. Eksikliğinde ise anemi görülür. Özellikle yetersiz sebze ve meyve tüketenlerde folik asit eksikliğine rastlanır. Düzenli beslenen kişilerde gebelik durumunda ve antibiyotik kullanımına bağlı sindirim sistemi bozukluğunda görülür. Gebelik döneminde ihtiyaç yarı yarıya artar. Bazı antibiyotik grupları vücuttaki B9 vitaminini öldürdüğünden eksiklik görülebilir.

Günlük folik asit ihtiyacı ne kadardır?

Günlük ihtiyaç yetişkin erkek ve kadınlarda 300-400 mcg arası yeterli olmaktadır. Hamilelikte 600 mcg, emzirme döneminde ise 500 mg’dır.

B9 (folik asit) vitamini hangi besinlerde bulunur?

Folik asitin en çok bulunduğu besinler:

  • hayvansal organ etleri (karaciğer, böbrek gibi)
  • et
  • tahıllar
  • yeşil yapraklı sebzeler
  • kuru baklagiller
  • alabalık

 

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan B3 vitamini (Niasin, Nikotinik Asit, Vitamin PP) başlıklı makalemizde B3 vitamini, enerji metabolizması ve Niasin hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemizdeki tüm yazılar Admin tarafından kaynaklardan yararlanılarak araştırmalar sonucunda eklenmektedir. Sitemizdeki yazılar bilgi amaçlıdır. Detaylı bilgi için konu altından yorum yazabilir, [email protected] adresine mail gönderebilir veya iletişim formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın