Badem yağının vücuda ve cilde faydaları

Badem yağı

Doğal ve hafif kokulu olan badem yağı, badem çekirdeğinden elde edilen ve vücuda son derece faydalı olan bir yağ çeşididir. Badem yağı ile cilde masaj yapılır veya tahriş olan bölgeye uygulandığında deri kendini tekrar toplar ve dış etkenlere karşı önlem alır. Çok az miktarda günlük yemeğine eklediğinizde  folik asit, potasyum ve protein bulunan badem yağı, kalbin korunmasına yardımcı olur.

Zayıflamada Etkili

Kolesterolü dengede tutarak kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Düzenli olarak tüketilen badem yağı enfeksiyon hastalıklarına karşı bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olurken ayrıca müshil etkisi bulunan badem yağı kabızlığın giderilmesini sağlar.

Badem yağının bu eşsiz faydası ile zayıflama konusunda da ciddi katkı sağladığı görülmektedir. Badem yağı ile yapılan masajlarda kan dolaşımını hızlandırarak daha sağlıklı bir cilt görünümü oluşur. Özellikle bebeklere yapılan badem yağı masajı kemik yapısının gelişmesine katkı sağlar. Gerilen kaslar badem yağı masajı yapılarak hafifletilir.

Ciltte oluşan tahrişlerin ve kızarıklıkların giderilmesine etkili olan badem yağı, ayrıca cildin nemlenmesini ve daha genç kalmasını sağlar. Badem yağına bir adet limonun suyunu sıkıp cildinizi bu karışım ile silerek ciltten atılması gereken deriler atılır ve cilt nefes alır.

Banyo sonrası ayaklara sürüldüğünde de ayak kokmasını engeller. Yapılan makyaj sonrasında badem yağı yardımıyla kolayca çıkarılabilir. Egzama ve sedef gibi hastalıklarda badem yağının kullanılmasında fayda vardır.

Badem yağı ile saç, sakal ve kaş maskesi

Badem yağı saç, sakal, kaş gibi gürleştirmek istenilen bölgeye haftalık olarak sürebilirsiniz. Masaj yaparak iyice yedirin ve en az 1 saat bekletildikten sonra yıkayın.

Badem yağı kıl köklerini ve saç derisini besler. Badem yağı kısa kesilmiş saç ve sakal bölgelerinde daha fazla etki gösterir. Saç veya sakal ne kadar kısa olursa badem yağı daha fazla etkili olur.

Hangi Durumlarda Kullanılmaz.

Hamilelik ve emzirme döneminde doktora danışılmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. Diyabet rahatsızlığı olanlar badem yağını kullanmamaya özen göstermelidir. Ameliyat veya operasyon geçirecekseniz badem yağını en az 10 gün önceden bırakmalısınız. Ayrıca badem yağına alerjik reaksiyon gösteren kişiler kullanmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740