Bademcik İltihabı (Tonsillit)

Bademcik iltihabı 

 

Bademcikler boğazın üstünde bulunan badem şeklindeki dokulara verilen isimdir.Halk arasında boğaz iltihabı olarak bilinir. Bademcik bağışıklık sisteminin destekleyicisi olarak ağız yolundan vücuda girmek isteyen mikropları temizleme görevini üstlenmektedir. Bademcikler çocuklarda daha büyüktür. Bademciklerin sık sık enfeksiyon kapması solunum yolu ve böbrekler için tehlike arz ettiğinden alınması önerilebilir.

 

 

Bademciklerde enfeksiyon oluşması durumuna TONSİLLİT denir. Tonsillit boğazdaki bademciklerin bakteri veya mikroplar tarafından iltihap oluşturmasıdır. Tonsillit boğazda ağrı , ateş ve ses kısıklığına neden olabilir. İltihaplı bademciklerin oldukça ağrılı bir durum oluşturması yeme içme esnasında şiddetli ağrı oluşturduğundan hastanın yemek istememesi ve hastanın kilo kaybına neden olur.

Bademcik iltihabı tedavisi penisilin grubu antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Hastanın penisilin grubu antibiyotiklere alerjisi varsa başka bir antibiyotik grubundan tedavi edilebilir. Boğazlar sürekli sıcak tutulmalıdır soğuk içeceklerden uzak durulmalıdır. Bağışıklık sistemini destekleyen takviye gıdaların kullanımı hastalık süresini azaltır.

 

Tonsillit bir hastada sürekli olarak tekrarliyorsa alınması gerekebilir. Yılda 3 veya 5 defa enfeksiyon olan bademciklerin alınması önerilebilir.

Sürekli olarak tonsillit olanlar hastalığa neden olan etkenlerden uzak durmalıdır. Soğuk içecekler bademciklerin enfeksiyonlara yenilmesini sağlar. Bu yüzden sık tonsillit olan kişiler soğuk içeceklerden uzak durmalıdır. Hatta olabildiğince boğazları sıcak tutmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740