Bağırsak Kurdu Nedenleri ve Tedavisi

Bağırsak kurdu tedavisi

Bağırsak parazitleri arasında gelen kıl kurdu, ince bağırsakta yaşar. Kıl kurduna her insanda rastlanabilir. Yediğimiz besinlerden beslenen kıl kurtları bağırsaklarda zamanla büyüyerek şişkinlik ve ağrıya neden olurlar. Özellikle çocuklarda daha fazla görülür.

Kıl kurdu insanlara yiyecekler yolu ile bulaşır. Yıkamadan yenilen sebze ve meyveler, iyi pişirilmemiş yemekler ve hijyenik olmayan hazır yiyecekler (hamburger,pizza,fastfood) ile insanlara bulaşmaktadır.

Bağırsaklarda kıl kurdu olan kişilerin iç çamaşırları atılmalıdır. Dışkı yoluyla çamaşırlara yumurta bırakan kıl kurdu burada yaşayabilir. Çamaşır vasıtasıyla evdeki diğer bireylerede bulaşabilir. Kıl kurdu yumurtaları ağız yolu ile insana bulaşarak bağırsaklarda büyümeye ve üremeye başlarlar.

Kıl kurdu oluşumunu önlemek için sebze ve meyveler dikkatli yıkanmalı , yemekler iyi pişirilmelidir. Çiğ et, çiğ balık ve çiğ deniz ürünlerinden uzak durulması gerekir. Ülkemizde oldukça fazla tüketilen çiğ köfte , etsiz tercih edilmelidir. Mutfakta yemek hazırlarken tencere ve tabaklar hijyenik olmalıdır. Yemeklerin içerisine katılan baharatlar her zaman kontrol edilmelidir. Kıl kurdunun sudan bulaşma ihtimali çok azdır. Kıl kurdu suda yaşayamaz , ancak hijyenik olmayan çeşmenin uç kısmında bulunabilir. Kısacası mutfak ve yiyecek hijyenine çok dikkat edilmelidir.

Kıl kurdu belirtileri

Bağırsaklarda kıl kurdu yaşadığını hissetmeniz mümkündür. Kıl kurdu olan kişilerde ağız kokusu olur. Kötü kokan parazit ve bakteriler ağızda da kötü koku oluşturur.

Makat bölgesinde kaşıntı oluşur. Makatta bulunan kıl kurtları kaşıntıya neden olur ve kıl kurdu olduğunu hissedebilir. Makatta hareket eden kıl kurtları kolaylıkla anlaşılabilir.

Sabah kalkınca ağızdan akıntı gelmesi kıl kurdu olduğuna işarettir. Sabah kalkınca yastık ıslanmış ve ağızda kötü koku ile birlikte salgı oluşmuş ise kıl kurdu var demektir. Sabahları mide bulantısı oluşturabilir.

Kıl kurdu ara ara karın ağrısına neden olabilir. Bağırsakta bulunan parazitler büyüdüğünde ve çoğaldığında karın bölgesinde ağrı oluşmasına neden olur. Bağırsaklardaki kıl kurtları hareketlendiği anda karında kasılmalar oluşur.

Sürekli acıkma hissi oluşturur. Bununla birlikte ishalse gelişebilir. Bağırsaklarda yaşayan kıl kurtları faydalı bağırsak bakterilerini azaltarak ishale neden olur.

Bağırsaklarda çok fazla gaz oluşturabilirler. Çok yemek yiyip kilo alamama durumu gerçekleşir. Hatta büyüklerin çok yiyen ve kilo alamayan kişilere “midende kurtmu var” diye dalga geçtikleri söz doğrudur.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 19 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Bağırsak Kurdu Nedenleri ve Tedavisi (4 Yorum)

  1. Evde bakılan kedi, köpek gibi hayvanlardan bulaşma ihtimali çok fazla, evde çocuk varsa tehlike, çünkü kist oluşumuna neden olan parazitler var, aşılar zamanında ve düzgün yapılmalı.

  2. Gözlemlediğim kadarıyla salam ve sosis gibi besinleri çiğ olarak tüketmekten oluyor.

  3. En çok sucukta oluyor çok çabuk pişti gibi görünüp aslında içi çiğ kalıyor

  4. Çocuğun ağzından sabah su geliyor yastık ıslak ama poposunda kaşıntı yok kıl kurdu olabilir mi?


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740