Bağırsak parazitleri nasıl bulaşır?

Bağırsak parazitleri nasıl bulaşır?

Bağırsak parazitleri (tenya,kıl kurdu) yeterince hijyenik olmayan gıdalardan bulaşır. Yediğimiz meyve sebzeler yeteri kadar temizlenmediğinde veya sebze yemekleri gerektiği gibi hijyenik pişirilmediğinde kolayca bulaşabilir.

Bağırsak parazitleri kanalizasyon suyu ile tarım arazilerinin sulanması sonucunda bitkilere ulaşır. Bu durum dolaylı yoldan parazit içeren sebze ve meyveleri mutfağımıza getirmektedir. Çiğ olarak tüketilen sebze ve meyveler en fazla risk taşıyan yiyeceklerdir. Sebze ve meyveler pazardan alındığında veya bahçeden toplandığında mutfakta 1 defa yıkanmalı ve yenirken tekrar yıkanmalıdır.

Parazit yumurtaları dirençli ve güçlüdür. Bu nedenle sebze ve meyvelerin dezenfektesi için sirkeli suda bekletilebilir. Yenirken yine bol su ile yıkanmalı ve besinler bakteri, parazit ve diğer zararlı mikroorganizmalardan temizlenmelidir.

Bağırsak parazitleri bulaşmasındaki önemli etkenlerden biri de umumi tuvaletlerdir. Yeterince hijyenik olmayan bazı umumi tuvaletlerin kullanımında parazitlerin en kısa yolla kişiden kişiye bulaşmasına neden olmaktadır. Tuvaletlerde el ile yapılan temizlik sonrasında uygun bir şekilde ellerin yıkanmaması parazitlerin kolayca bulaşmasına neden olabilir.

Parazitlerin diğer bir bulaşma yolu ise herkesin kullandığı madeni veya kağıt paralardır. Elden ele dolaşan bu paralar sürekli aktif halde başkaları tarafından kullanılıp size ulaşır. El hijyenine dikkat edilmemesi sonucunda bağırsak paraziti dahil, bir çok bakteri ve virüs para yoluyla kişiden kişiye kolaylıkla bulaşır.

Parazitlerin bulaşma nedenlerinden biride şehir altyapı şebekeleridir. Genellikle kanalizasyon hattı ile içme suyu hattı birbirine yakın olmakta ve kanalizasyon sızıntısı içme suyuna karışabilmektedir. Çeşmelerden içilen su her zaman risklidir.

Su kesintileri çoğunlukla başımıza gelmektedir. Yağmurlu havalardan sonra kanalizasyon hattındaki basınçla kirli su dışarı çıkar. Şehir suyu şebekesi vakum gibi bu kirli suyu çatlaklardan içine çeker ve kanalizasyon suyu şebeke suyuna karışmış olur. Su kesintilerinden sonra sular tekrar geldiğinde gördüğünüz çamurlu su her türlü bakteri ve paraziti bünyesinde barındırmaktadır. Bu yüzden su kesintisinden sonra sular tekrar geldiğinde kullanılan çeşmelerin hepsi bir miktar akıtılmalı ve kirli suyun tamamen gitmesi beklenmelidir. Bu işlemden sonra lavabolar çamaşır suyu gibi dezenfektanlar ile temizlenmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740