Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NEDİR?

Bağışıklık sistemi vücuttaki zararlı olabilecek mikroorganizmaları etkisiz hale getiren vücudun doğal savunma sistemidir. Bakteri ve virüsler vücutta etkili olmaya başladığından itibaren bağışıklık sistemi devreye girer ve mikroplar ile savaşır.

Vücudun doğal savunma sistemi yani bağışıklık sisteminin zayıf düşmesi sonucunda vücutta bazı rahatsızlıklar belirti gösterir. Bağışıklık sisteminin düşük olması kişinin sağlığı ve enerjisine bağlıdır. Vücut yorgun düştüğünde, soğuk havaya maruz kalındığında ve bazı ölümcül virüsler vücuda alındığında bağışıklık sistemi zayıflar ve hastalıklar belirti gösterir.

Özellikle kış aylarında bakteri ve virüslerin artması ve soğuk havaların etkili olması ile bağışıklık sistemi düşebilir. Bağışıklık sisteminin sürekli güçlü kalması için sağlıklı beslenmek ve vücudu yorgun düşürmemek gerekmektedir. Uykusuzluk ve bununla birlikte gelen yorgunluk bağışıklık sisteminin düşmesindeki en önemli etkenlerdendir. Beslenme düzeninin sağlanamaması ve sağlıksız besinler tüketmek aynı şekilde bağışıklık sistemini düşürür. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için özellikle kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerden tüketmeye özen gösterilmelidir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN BESİNLER NELERDİR?

Limon: Limon C vitamini açısından zengin bir besindir. C vitamini vücut enerjisini yükselterek bağışıklık sistemini destekler. Özellikle viral hastalıklarda limon kullanmak vücudun direncini yükseltir ve hastalıklardan daha kısa sürede kurtulmayı sağlar.

Portakal-mandalina-greyfurt: Özellikle kış aylarında hepimizin severek tükettiği bu besinler vücudun enerji seviyesini artırarak bağışıklık sistemine destek olur. Günde 1 adet portakal bağışıklık sisteminin güçlenmesi için yeterli olur.

Bal: Bal çoğunlukla hastalıklardan kurtulmak için kullanılan önemli bir besindir. Hastalık esnasında kullanıldığında bağışıklık sistemini destekler. Bal hastalık belirtisi başlamadan tüketildiğinde (özellikle 1 yaş üstü çocuklarda) hastalıkların önlenmesi için vücudu destekler. Bu yüzden kış aylarında düzenli bal tüketmek hastalığa yakalanma ihtimalini azaltmaktadır.

Kış aylarında yetişen sebzeler: Kış aylarında yetişen sebzeleri (ıspanak, pırasa vb) tüketmek vücudun direncini artırarak bağışıklık sistemine destek olmaktadır. Kış aylarında en azından haftada 1 defa kış sebzeleri yemeğinin tüketilmesi bağışıklık sistemini güçlendirecektir.

Omega 3: Bilinen en iyi omega 3 kaynağı balıktır. Özellikle somon balığı omega 3 açısından en zengin balıklardan biridir. Omega 3 bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli besinler arasındadır. Soğuk kış aylarında en az haftada 1 gün balık tüketmek faydalı olacaktır.

Sarımsak: Sarımsak kış aylarında yemeklerde bolca tercih edilmesi gereken besinler arasındadır. Sarımsak vücuttaki mikropların etkisiz hale getirilmesi için bağışıklık sistemine destek olur.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN BAŞKA NELER YAPILABİLİR?

Egzersiz ve spor

Egzersiz ve spor sağlıklı yaşam için günlük yapılması gereken aktivitelerden biridir. Spor ve egzersizin vücuda olan faydalarından biriside bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Spor ve egzersiz yapmak vücudun zinde kalmasını sağlar ve bağışıklığa destek olur.

Hijyen

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için yapılması gerekenlerden biri de hijyen kurallarına dikkat etmektedir. Eller sürekli sabunla yıkanmalı ve mikrop barındırmaya müsait olan yerlerden uzak durulmalıdır. Vücuda alınan mikroplar vücudun enerji seviyesini düşürerek bağışıklık sistemini zayıflatır. Bu yüzden özellikle eller sık sık yıkanmalıdır.

Uyku düzeni

Uyku düzeni bağışıklık sisteminin güçlü kalması için önemlidir. Vücudun günlük uyku ihtiyacından çok daha az uyumak bağışıklık sisteminin düşmesine neden olur.

İlaçlar

Bilinçsiz ve doktor kontrolü altında kullanılmayan ilaçlar bağışıklık sistemini düşürebilir. Gereksiz yere antibiyotik türü ilaçların kullanılması bağışıklık sistemini olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden gereksiz yere ilaç kullanımından kaçınılmalıdır.

Temiz hava

Evlerde havasız ortamlar, sokaklar ve şehirlerdeki kirli hava bağışıklık sistemini zayıflatır. Vücudun yeterince oksijen alamaması enerji seviyesinin düşmesine neden olmaktadır. Enerji seviyesi düştüğünde bağışıklık sistemi etkilenerek zayıflar. Özellikle kış aylarında oksijeni bol olan bölgelere giderek en azından 1 saat yürüyüş yapılması vücut sağlığı için faydalı olacaktır. Vücuda temiz hava alınması vücudun direncini artırır ve bağışıklık sistemini yükseltir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Ekim 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740