Bağışıklık Sistemi Nedir ?

Bağışıklık sistemi nedir?

Bağışıklık sistemi vücudun doğal savunma sistemidir. Vücudu virüs, zararlı bakteri ve zararlı mikroorganizmalara karşı korur. Her insanın bağışıklık sistemi farklıdır. Vücudun bağışıklık sistemi yediğimiz yemeklerden tutunda içtiğiniz suya kadar bağışıklık sağlar. Bağışıklık sistemini şöyle örnek verebiliriz; örneğin bilgisayarlardaki virüs programları gibi düşünülebiliriz. Virüs programları belirli virüslere karşı koruma sağlar. Ancak ilk defa karşılaştıkları virüslerle mücadele etmekte biraz zorlanırlar. Vücudun bağışıklık sistemi ise aynıdır. Aynı virüs ve bakterilerle karşılaştığında başarı oranı yüksek olur. Ancak değişime uğramış farklı bir virüs veya bakteri ile karşılaştıklarında zorlanır. İşte bu yüzden hastalıklarda bağışıklık sistemini destekleyen doğal gıdalar veya gıda takviyeleri kullanılabilir.

Virüsler

Virüsler vücudumuza zarar veren ve her seferinde değişime uğrayan mikroorganizmalardır. Bağışıklık sistemi virüslerle karşılaştığında , bağışıklık sistemi tarafından daha önceden etkisiz hale getirilmiş virüsler ise bağışıklık sistemi kolayca virüsleri etkisiz hale getirebilir. Çünkü vücudun doğal savunma sistemi daha önceden karşılaştığı bu virüslere karşı bağışıklık kazanmıştır. Virüsler sık sık değişime uğrayan mikroorganizmalardır. Vücudun doğal savunma sistemi ilk defa karşılaştığı virüslere karşı savaşmakta biraz zorlanabilir. Bazı virüs çeşitleri vücudumuzun çeşitli dokularında saklanarak vücut yorgun ve bitkin olduğu zamanlarda fırsat bilerek tekrar faaliyet gösterirler. Örneğin çocukken geçirilen su çiçeği virüslerin neden olduğu bir hastalıktır. Çocuklarda su çiçeğine neden olan virüsler vücudun sinir dokularında saklanarak , ileri yaşlarda fırsat bulduklarında zona hastalığına neden olabilirler.

Bakteriler

Bakteriler faydalı ve zararlı olmak üzere ikiye ayrılır. Vücudumuzun bazı organlarında faydalı bakteriler vücut tarafından kullanılmaktadır. Örneğin bağırsaklardaki faydalı bakteriler yediğimiz besinlerin sindirilmesinde ve bağırsak hareketlerinin düzeninin sağlanmasında etkili olurlar. Bunun gibi vücudun belli başlı organlarında faydalı bakteriler yer almaktadır. Zararlı bakteriler ise faydalı bakterilerin yaptıkları görevin tam tersini yaparak vücuda zarar verirler. Vücuttaki faydalı bakterilere savaş açarak onların yerine geçmeye çalışırlar. Bağışıklık sistemi bu zararlı bakterilere savaş açarak zaman zaman iltihabi durumlara neden olabilir. Vücuda giren bakteriler bağışıklık sistemi tarafından biliniyorsa daha kısa sürede vücudumuz zararlı bakterilerden kurtulabilir. Bağışıklık sistemi tarafından ilk defa karşılaşılan bakteriler bağışıklık sistemine karşı daha dirençli olabilir. Bakteriyel hastalıklara karşı antibiyotik tedavisi ve bağışıklık sistemini güçlendirici ilaçlar ile daha kısa sürede vücudun iyileşmesi sağlanabilir.

Bağışıklık sisteminin neden olduğu hastalıklar

Vücudun bağışıklık sisteminin çok güçlü olması her türlü maddeye karşı reaksiyon göstermesine neden olabilmektedir. Vücuda zararlı olmayan maddelere karşı ve vücudun kendi dokularına karşı savaş açmasıyla bir çok hastalık meydana gelebilir. Tabiki bu durum bağışıklık sisteminin çok güçlü olmasının yanı sıra, dış etkenler de neden olabilmektedir. Sağlıksız beslenme ve zararlı yiyecekler ve içecekler  bağışıklık sisteminin zarar görmesine neden olabilir ve bağışıklık sistemi vücudun kendi dokularını tanımayarak savaş açabilir. Bağışıklık sisteminin neden olduğu başlıca hastalıklar ;

Vitiligo: vitiligo bir cilt hastalığıdır. Bağışıklık sisteminin cilde renk veren hücrelere karşı savaş açması durumda gerçekleşir. Bağışıklık sistemi cildin rengini oluşturan maddeleri yok etmesiyle cilt rengi beyazlamaya başlar.

Multiple skleroz : MS hastalığı bir sinir sistemi hastalığıdır. Sınır dokularında bulunan maddelere bağışıklık sisteminin savaş açmasıyla gerçekleşir.

Tiroid hastalıkları: Bağışıklık sistemi tiroid hormonlarını yabancı görerek vücutta yok etmesinden kaynaklanır. Bağışıklık sistemi tiroid hastalığına neden olan etkenler arasındadır.

Şeker hastalığı; Bağışıklık sistemi vücudun ürettiği insülini yok ederek şeker hastalığına neden olabilir. Bütün şeker hastalıkları bağışıklık sisteminden kaynaklanmayabilir. Bağışıklık şeker hastalığının nedenleri arasındadır.

Alerji; Alerjik reaksiyonlar örneğin hapşırık vücudun savunma sistemi tarafından gerçekleşir. Vücuda giren zararsız maddeler bağışıklık sistemi tarafından zararlı olarak görülerek vücudun reaksiyon göstermesine neden olur.

Romatoid artrit: Kas ve kemik dokularındaki bazı maddelerin bağışıklık sistemi tarafından etkisiz hale getirilmesi sonucunda ağrı oluşabilir.

Bağışıklık sisteminin neden olduğu hastalıkların bazıları bunlardır. Bu hastalıklarda bağışıklık sisteminin çok fazla etkili olmaması için bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar verilmektedir. Verilen ilaçlar bağışıklık sisteminin vücutta çok fazla faaliyet göstermemesine neden olur.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 27 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740