Balgam Çıkarma Nasıl Kolaylaşır?

Balgam çıkarma zorluğu

Balgam neden oluşur?

 

Balgam akciğerlerde biriken yabancı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Akciğerlerin salgıladığı sümüksü yapıdaki salgı , yabancı maddeleri ve bakterileri bünyesine yapıştırarak öksürük oluşturmasıyla akciğerden dışarı atmasıdır. Bronşit gibi durumlarda balgam daha koyu renkli ve iltihaplı olur. Bakterilerin neden olduğu akciğer iltihabında balgamın önemi büyüktür. Balgam yoluyla bakterilerin dışarı atılması hastalığın iyileşmesini sağlar.

Balgam rengine göre hastalık belirtileri olabilir.

Sümüksü balgam şeffaftır. Akciğerdeki tozları ve yabacı maddeleri temizlemek için vücut tarafından üretilir.

Sarı balgam vücutta iltihap oluşumunun bir habercisidir. Bronşit ve zaturre hastalığında oluşur. Akciğerlerde ve öksürük esnasında ağrı oluşturur.

Kanlı balgam akciğer kanseri , verem ve boğmaca gibi hastalıklarda görülür.

Cerahatli balgam mikrobun türüne göre yeşil yada sarı renkli olabilir.

Siyah balgam hava kirliliğine maruz kalan kişilerde görülür.

Balgam söktürücü ilaçlar :

Asetilsistein içeren ve mukolitik ilaçlar balgamı yumuşatarak rahat sökülmesini sağlar. Ekspektoran özelliği olan ilaçlar soluk borusunu genişleterek balgamı rahat çıkarılmasını ve öksürüğün balgam sökmede etkili olmasını sağlar. Balgam sökme sırasında öksürük kesici ilaçlar kullanılmamalıdır. Öksürüğün kesilmesi balgamın atılamaması, yabancı maddelerin ve bakterilerin akciğerlerde ciddi enfeksiyon oluşturmasına neden olur.

Balgamın rahat sökülmesi için bitkisel yöntemlere başvurulabilir. Ihlamur çayı , papatya çayı rezene ve anason çayı göğüs bölgesini ve akciğerleri yumuşatarak balgamım daha rahat sökülmesini sağlar.

Aslında en iyi balgam söktürücü sudur. Vücudun akciğerlerdeki zararlı maddeleri dışarı atması için balgam üretmesi gerekir. Vücudun balgam üretmesi için bol suya ihtiyacı vardır. Balgam sökme sırasında ılık olarak bol su içilmesi balgamın rahat sökülmesi ve akciğerlerin vücut tarafından daha kısa sürede temizlenmesini sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740