Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık yağının faydaları nelerdir?

Balık yağı formları yetişkinler için draje çocuklar için şurup şeklinde üretilmektedir. Balık yağı soğuk denizlerdeki somon balığından elde edilerek çeşitli formlarda tüketime sunulur. Draje formu dışı hayvan jelatininden elde edilerek yapılır. Belli miktarda balık yağı içerisine hapsedilir. İçilmesi ve yutulması kolaydır. Şurup formu ise çocuklar için üretilmiş olup içerisine balık yağının kokusunu en aza indirmek için çeşitli aromalar kullanılmaktadır.

Balık yağının yaklaşık 3 te 1 i omega 3 tür. Asıl faydalı olan kısmı budur. Vücut tarafından üretilemeyen ve dışarıdan alınması gereken omega 3 özellikle kalp ve damar sağlığı için çok önemlidir. Omega 3 yağ asitleri 2 maddeden oluşmaktadır.

EPA ( eikosapentaeonik asit)

EPA , kalp ve damar sağlığı için oldukça faydalı bir yağ asididir. Kan damarlarını yumuşatarak kan akışını rahatlatır. Sertleşen damarların çatlamalarını önler.

DHA (dokosaheksaenoik asit)

DHA , beyin fonksiyonlarını güçlendirerek hafızayı kuvvetlendirir. Göz sağlığı için oldukça faydalı olan DHA gözün görme yeteneğini artırır. Beyin damarlarını açar ve damar sertleşmesini önler. Beyin kanama riskini azaltır. Özellikle okul çağındaki çocukların öğrenme yeteneğini artırır ve güçlü bir hafızaya sahip olmalarını sağlar.

3000 mg balık yağı içerisinde yaklaşık olarak 1000 mg omega 3 yağ asitleri bulunmaktadır. 1000 mg omega 3 içinde ise yaklaşık 600 mg EPA, 400 mg DHA bulunmaktadır.

Yetişkinler için günde 2000 mg balık yağı yeterlidir. Çocuklar için ise 800 mg yeterli olduğu belirlenmiştir. İleri yaştaki kronik kalp, tansiyon ve unutkanlık hastalığı olan kişilerde bu doz artırılabilir. Özellikle kalp hastaları ve damar sertliği olan kişilerin balık yağı kullanmaları tavsiye edilmektedir.

Kimler balık yağı kullanmalıdır?

Kalp sağlığı için çok önemlidir. Kalp ritmini düzenler ve kalbin rahat çalışmasını sağlar. Kalp krizi riskini yarı yarıya azaltır. İskemik inme oluşması büyük ölçüde önler.

Damar sertliği için balık yağı şiddetle tavsiye edilmektedir. Damarları yumuşatarak beyin kanama riskini azaltır. Özellikle atardamar sertleşmesi ciddi sorunlara yol açabilir. Balık yağı kullanan kişilerde risk azalır.

Çocuklarda görülen dikkat eksikliği balık yağı sayesinde azalır. Çocukların odaklanma ve konsantre olma yeteneklerini artırır.

Okul çağındaki çocukların hafızasını güçlendirerek daha başarılı olmalarını sağlar. Beyin fonksiyonlarının daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

Tansiyon hastaları için balık yağı önemlidir. Özellikle yüksek tansiyonun neden olacağı beyin kanaması riskini azaltır.

Romatizmal ağrıları olan kişiler balık yağından ciddi fayda görecektir. Çünkü kılcal damarların açılması ve kan akışını rahatlatması romatizmal ağrıların azalmasına sebep olur.

Balık yağının faydalarını kısaca özetleyecek olursak damarları açtığı ve kan akışını rahatlattığı için tüm vücuda faydası bulunmaktadır. Vücutta kılcal damarların tıkanması sonucunda çeşitli cilt hastalıkları ve saç dökülmesi gerçekleşir. Yüzeysel varisler, göz görme kaybı, yorgunluk , ödem oluşması cilt enfeksiyonları ve yaşlılık belirtileri gibi kılcal damar tıkanıklığında meydana gelebilecek hastalıklardır.

Özellikle sigara kullanımı, içerisindeki maddelerden dolayı damarlarda birikme yaparak kılcal damarların tıkanmasına neden olmaktadır. Balık yağı kullanımında sigaranın damarlar üzerindeki zararlı etkileri en aza iner. Sağlıksız beslenme vücut metabolizmasını olumsuz yönde etkiler.  Balık yağı kullanımında vücut metabolizması düzene girer.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740