Balneoterapi Nedir? Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Balneoterapi nedir?

Balneoterapi, yeryüzündeki doğal kaynaklar ile tedavi edilme yöntemidir. Bu doğal kaynaklar; kaplıcalar, şifalı çamurlar, dağ havası ve hatta şifalı bilinen suların içilmesi balneoterapidir. Ülkemiz, coğrafi yapısından dolayı balneoterapi için şifalı olabilecek unsurları fazlasıyla bulundurmaktadır. Ancak ülkemizde balneoterapi ile tedavi edilme şekli bir hayli düşüktür. Doktorlar balneoterapi yöntemleri yerine ilaç tedavisine sıkça başvurmaktadır. Çoğunlukla kişinin isteği doğrultusunda balneoterapi yapılmaktadır. Balneoterapi kür halinde, belirli aralıklarla uygulanır.

Balneoterapi hangi hastalıklara iyi gelir?

  • Eklem hastalıkları

Balneoterapi ile eklemlerdeki kireçlenme azalır. Eklem yerlerindeki kireçlenme ve kireçlenmenin neden olduğu olumsuz etkiler azalır. Şifalı kaynak suları veya şifalı çamurların vücuda sürülmesi halinde diz eklemindeki sorunlar zamanla azalır.

  • Cilt hastalıkları

Ciltteki hasarlar ve hastalıklar için şifalı sulardan ve çamurlardan faydalanılabilir. Sedef, egzama, kaşıntı ve bunlar gibi bir çok cilt rahatsızlıklarında balneoterapi ile tedavi edilebilir.

  • Vücut ağrıları

Vücutta meydana gelen kas ağrılarında termal sulardan faydalanılır. Termal suların doğal sıcaklığı ile vücutta meydana gelen kas ağrıları azalır. Sıcak suyun etkisi ile tutulmuş kaslar gevşer ve çözünür. Özellikle romatizma ağrılarında balneoterapi ile ciddi rahatlama sağlanabilir. Ayrıca fibromyalji hastalarının ağrılarının hafiflemesini sağlar.

  • Yorgunluk ve bitkinlik

Balneoterapi yöntemi olan şifalı çamur tedavisi ile kişideki negatif enerji alınmış olur. Şifalı çamurların negatif enerjiyi çekmesi ile yorgunluk belirtileri azalır.

  • Depresyon ve stres

Balneoterapi, kişideki depresyonu ve stresi azaltır. Sıcak suyun etkisi ile sinirlerde gevşeme olur. Vücut fonksiyonları ve beyin fonksiyonları rahatlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740