Banyo suyu kaç derece olmalıdır?

banyo-duyu-sicakligi

BANYO SUYU KAÇ DERECE OLMALI?

Banyo yapmak deriyi yabancı maddelerden ve kötü kokuya neden olan bakterilerden arındırıp temizleme işlemidir. Banyo yaparken cilt sağlığı önemi açısından dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Özellikle hassas cilde sahip kişiler banyo suyunun ısısını normal seviyede tutmalıdır. Ayrıca bebekler ve çocukların banyo suyu ısısına dikkat edilmeli ve cildin tahriş olması engellenmelidir.

Banyo, mümkünse hergün yada 2 günde 1 defa yapılmalıdır. En az haftada 1 defa banyo yapılması cilt sağlığı ve hijyen açısından önem taşır. Özellikle yaz aylarında fazla terleme sonucunda vücuttan atılan bakteriler kötü kokuya sebebiyet verir. Bu sebepten yaz aylarında en az 2 günde 1 banyo yapılması ve cildin temizlenmesi gerekir. Derideki bakterilerin cilde zarar vermeden temizlenmesi için 37-38° lik banyo suyu idealdir. Bebeklerde ve çocuklarda 40° olabilir. Banyo yapılırken 40° lik su ısısı aşılması halinde veya daha soğuk su ile banyo yapmak cildin pH dengesinin bozulmasına, kuruluk, kaşıntı ve döküntüler meydana gelmesine neden olabilir. Banyo yapılırken en önemli unsurlardan biri su sıcaklığının belirli seviyede olmasıdır.

BANYO ÇEŞİTLERİ

Ilık banyo: Ilık banyo 37° ile yapılan banyodur. Vücut ısısı ile dengeli olduğundan cilt yanmaz. İdeal banyo çeşididir.

Soğuk banyo: Suyun ısıtılmadan kullanılmasıdır. Soğuk banyo vücudu harekete geçirir. Vücuda soğuk su temas ettiğinden kan dolaşımı harekete geçer ve vücudu ısıtmaya çalışır. Vücut oldukça yüksek enerji harcar. Soğuk suyun etkisi ile derideki gözenekler kısa süreliğine kapanır ve terleme azalır. 2 dakikadan fazla soğuk su altında kalınmamalıdır.

Sıcak banyo: Genellikle hamamlarda 40°  geçen su ısısında yapılan banyolardır. Sıcak banyo kan dolaşımını sağlar. Ciltte kan dolaşımı artar. Uyku getirir.

BANYO YAPILIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR!

Günümüzde banyo yaparken çoğunlukla banyo telefonu diye tabir ettiğimiz duş başlığı kullanılır. Sağlıklı olarak banyo yapmanın ilk kuralı yukarıdan aşağıya doğru temizlemektir. İlk olarak saçlar bir kaç defa şampuan ile temizlenir. Saçlar günümüzde kirli hava ve tozdan dolayı en fazla kirlenen bölgedir. Saçları yıkadıktan sonra vücudun üst kısmını belirli bölgeler halinde sabunlayıp bekletilmeden durulanmalıdır. Sabun cildinizde ne kadar kısa kalırsa o kadar daha iyi. En fazla terleyen ve bakteri oluşan koltuk altı ve kasık bölgelerini sabunla birkaç defa yıkanması bakterilerin temizlenmesi ve kötü kokuların giderilmesi açısından önemlidir.

Banyo yapılırken cildi tahriş edebilecek sert lifler tercih edilmemeli, yumuşak sünger tercih edilmelidir. Özellikle bebeklerde yumuşak sünger kullanmak cildin tahriş olmaması açısından önemlidir.

Banyo işlemi bittikten sonra havlu ile kurulanırken, havlu vücuda sürtünmemeli sadece deriye dokundurulup çekilmelidir. Havludaki kimyasal boya ve diğer maddeler cildi tahriş edebilir.

Banyo sonrasında kulak içi ve ayak parmak araları uygun bir şekilde kurulanmalıdır. Ayak parmak aralarının nemli kalması bakteri üremesine ve kötü kokuya neden olabilir.

Banyo sonrasında cildin kurumaması ve kaşıntı oluşmaması için nemlendirici losyon kullanılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740