Bardak Çekmenin Vücuda Faydaları

Bardak çekme veya kupa terapisi

Bardak çekme eski zaman tedavi yöntemlerinden olan ve günümüzde hala kullanılan bir terapi şeklidir. Bardak çekme ile hacamat arasındaki fark, birinin kanlı diğerinin ise kansız olmasıdır. Bardak çekme işlemi deri kesilmeden kansız terapidir. Hacamat ise deriye kesi atılan ve kan çekme işlemidir.

Bardak çekme işlemi için bayrağın dibine pamuk yapıştırılır üzerine alkol veya ispirto damlatılır. Damlatılan alkol ve ispirto ateşe verilerek deriye yapıştırılır. İçerideki hava azalınca deri bardağın içine doğru çekilir. Bu eski bir yöntemdir. Günümüzde ise özel vakumlu bardak çekme aletleri ile yakma işlemine gerek kalmadan deri bardağın içerisine çekilmektedir. İlk olarak orta doğu ülkelerinde uygulanan bu yöntem günümüzde hala uygulanmaktadır.

Bardak terapisi uygularken cilde nemlendirici krem sürülmesi daha sağlıklı olacaktır. Nemlendirici kremler cildi nemlendirir ve terapi esnasında cildin zarar görmesini engeller. Ayrıca kupanın ileri ve geri hareket etmesini sağlar. Bu sayede kupa ile masaj yapmak kolaylaşır.

Bardak çekmek hangi hastalıklara fayda sağlar?

Bardak çekme işlemi en fazla tutulma ve bel ağrısında uygulanmaktadır. Migren ve baş ağrılarında bardak çekme işlemi ile rahatlama sağlanabilir. Soğuk algınlığı ve öksürük gibi semptomlarda bardak çekme yapılır. Romatizmal ağrılarda bardak çekme işlemi ciddi fayda sağlamaktadır. Ağrıyan yere yapılan bardak çekme uygulaması ağrıların hafiflemesini sağlar.

Bardak çekmenin sağlığa faydaları

Bardak çekme işlemi ile kan dolaşımı rahatlar. Kan dolaşımının rahatlaması vücudun daha dinamik ve dirençli olmasını sağlar. Sırtta ve omuzda oluşan ağrılar azalır. Bayanlarda selülit olan bölgeye bir kaç uygulama sonrasında cildin daha iyi görüntüye sahip olduğu görülür. Ciltte oluşabilecek ödem ve şişlikleri önler. Kas dokularındaki sertliği ve tutulmayı azaltır. Bağışıklık sistemi güçlenir. Halsizlik ve yorgunluk giderilir. Karaciğer fonksiyonları artar. Hücrelere oksijen ulaşması kolaylaşır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740