Baş Ağrısı ve Migren

Baş ağrısı ve migreni tetikleyen faktörler

            Baş ağrısı toplumda sıkça karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Çoğunlukla baş ağrısından şikayet edilir.  Her gün karşılaşılan baş ağrısı ise kroniktir. Kronik baş ağrılarından etkin ve uzun süreli tedavi ağrının sıklığı ve şiddetinin azalmasını sağlayabilir.

En az üç ay olmak üzere veya ayın yarısından fazla baş ağrısı yaşanması kronik migrendir. Migrenler atak olarak gelişir. En fazla 72 saat sürebilir. Migren genellikle ergenlik döneminde veya yirmili yaşlara doğru başlar. Migren ağrıları seyrek bir şekilde başlayıp yaş ilerledikçe sıklaşır. İlaç kullanımında artış görülür. Kırklı yaşlarda artan migren her gün görülmeye başlanır.

Neden Oluşur?

Baş ağrısı olan kişiler ışık, ses, kokulara karşı hassasiyetleri gelişir. Migreni olan hastalarda ise ataklar halinde gelişir. Migrenin neden oluştuğunu belirlemek zordur. Aile geçişli de olabilir. Migrenin başlıca tetikleyici besinleri asitli meyveler ve asitli içecekler, peynir ve çikolatadır. Sadece besinler tetiklemez. Örneğin yorgunluk, uykusuzluk, hormonlar, stres, beyindeki hasarların yol açtığı kimyasal değişimler etkili olabilir. Migren atağı sırasında beyindeki serotonin adlı kimyasalda düşüş olur. Serotonin hormonunun düşmesi beynin bazı damarlarına kasılmaya ve daralmaya neden olur. Daha sonra hızlıca genişlemesi baş ağrısına sebep olur.

Migreni Tetikleyen Faktörler

Günlük hayatın değişime uğraması, uyku düzeninin bozulması gibi durumlar migreni tetikleyebilir. Hafta sonu ve hafta içinde de günlük hayatın değişimleri arasındaki fark da migreni tetikleyebilir.

Kahve tüketme miktarından yemek saatlerine kadar değişiklik göstermesi migreni tetikleyen sebepler arasında yer alır. Migren ve stres yakın ilişkili iki kavramdır. Şok, heyecan ve kaygı gibi etkenler migren ataklarına zemin hazırlar. Çok az ya da çok fazla uyumak migren için tetikleyici bir durumdur.

Kadınlar da hormonsal değişimlerin olduğu regl veya menopoz dönemlerinde migren atakları sıklıkla meydana gelebilir. Sigara dumanı bol ortamlar veya ağır kokuların hâkim olduğu ortamlar, göz yorucu yoğun ışığa sahip ortamlar da migreni etkileyen faktörler arasında yer alır.

blank

Bilgisayar veya telefona fazla bakmak migreni etkileyebileceği gibi migren hastaları bilgisayar başındayken sık sık mola vermeliler. Bilgisayar başında doğru oturulmalıdır. Aksi takdirde kas gerginliği migreni tetikleyebilir. Yetersiz beslenme, aç kalma gibi yeme düzenine dikkat etmemek, Kan şekerinin ani inişli çıkışlı durumlara sahip olması migrene zemin hazırlar.

Yeterince su içmemek de ataklara sebebiyet verebilir. Tiramin maddesi bazı peynir ve şaraplarda bulunur. Bu madde migrenle yakından alakalıdır. Migreni tetikleyebilir. Uyku hapları, hormon hapları, doğum kontrol hapları da migreni tetikleyebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Ağustos 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740